چگونه از پماد آنتی هموروئید استفاده کنیم؟

تشکیل توده‌ها و ورید‌های متورم هموروئید یا بواسیر در اطراف دهانه مقعد و یا داخل رکتوم تا مقدار زیادی با احساس درد، سوزش و خارش در هنگام اجابت مزاج همراه باشد. برای بهبود علائم و کاهش میزان شدت بیماری می‌توانید از پماد آنتی هموروئید به عنوان یک راه حل درمانی استفاده کنید.

چگونه از پماد آنتی هموروئید استفاده کنیم؟

پماد آنتی هموروئید و نحوه استفاده از آن

هموروئید یا بواسیر از جمله بیماری‌های شایع است که افراد به دلایل مختلف به آن مبتلا می‌شوند. برخی از آن‌ها به مرور زمان و به خودی خود از بین ‌می‌روند اما در برخی دیگر چنانچه شدت علائم در عرض یک هفته یا بیشتر برطرف نشد، لازم است تا به پزشک معالج مراجعه کرده تا بهترین شیوه درمان را اجرا کند.

پماد آنتی هموروئید بسته به شدت نشانه‌های بیماری از جانب پزشک تجویز می‌شود. پماد‌ها به صورت گسترده در داروخانه‌ها موجود هستند تا به عنوان راهی مؤثر در بهبود موقت علائم مانند درد، سوزش، خارش و تورم به کار گرفته شوند. در حالت کلی پماد آنتی هموروئید به درمان خود بیماری کمک نمی‌کند بلکه از پیشرفت آن با کاهش شدت آن جلوگیری می‌کند.

نحوه به کار بردن پماد آنتی هموروئید به نوع محصول انتخاب شده نیز بستگی دارد. برخی از آن‌ها تنها برای استعمال داخلی و برخی دیگر برای هموروئید خارجی کاربرد دارند. این در حالی است که بسیاری از آن‌ها برای هر دو نوع هموروئید داخلی و خارجی تأثیرگذار خواهند بود.

دستورالعمل استفاده از پماد به صورت زیر است:

با توجه به علائم هموروئید می‌توانید از پماد آنتی هموروئید به صورت داخلی و خارجی استفاده کنید. چنانچه نشانه‌های آن بیشتر به سمت بیرون و اطراف دهانه مقعد باشد، می‌توانید پماد را به روش بیرونی مصرف کنید. برای این کار مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. دست‌های خود را با آب و صابون به خوبی بشویید تا از هرگونه باکتری و آلودگی پاک شود.
 2. مقداری از پماد را بر روی انگشت خود قرار داده و آن را در قسمت خارجی مقعد بمالید.
 3. می‌توانید ۲ تا ۳ مرتبه در روز از این پماد استفاده کنید.
 4. پس از هر بار مصرف، دست‌های خود را شسته و تمیز کنید.

توصیه می‌شود پماد را در یک دوره یک هفته‌ای مرتب استفاده کرده و پس از بهبود یا از بین رفتن نشانه‌های هموروئید، آن را متوقف کنید.

در صورتی که مصرف پماد به اندازه کافی شدت بیماری را تسکین ندهد، ممکن است بافت‌های هموروئیدی در داخل راست روده متورم شده باشند. در این مورد ممکن است برای کاهش بیشتر التهاب و تورم از پماد آنتی هموروئید به صورت داخلی استفاده کنید.

 1. در این حالت بهتر است قبل از مصرف پماد، اجابت مزاج داشته باشید.
 2. دست‌های خود را شسته و اپلیکاتور پماد را بر روی لوله آن قرار دهید.
 3. برای استفاده آسان‌تر، انتهای اپلیکاتور را به مقداری ژل و یا روان کننده آغشته کنید.
 4. اپلیکاتور را به آرامی وارد رکتوم خود کنید.
 5. لوله پماد آنتی هموروئید را به آرامی فشار دهید تا مقداری از مواد به داخل راست روده وارد شود.
 6. اپلیکاتور را خارج کرده و دست‌های خود را با آب گرم و صابون بشویید.
 7. سعی کنید تا دو ساعت پس از مصرف، دفع مدفوع نداشته باشید.

دقت داشته باشید در صورتی که به طور مکرر از علائم و شدت بیماری هموروئید رنج می‌برید، باید به پزشک بواسیر مراجعه کرده و به دنبال روش‌های درمان قطعی برای از بین بردن هموروئید خود باشید. 

پماد آنتی هموروئید و نحوه استفاده از آن
پماد آنتی هموروئید و نحوه استفاده از آن

یادداشتی از مرکز جراحی ماه درمان

هموروئید یا بواسیر از جمله رایج‌ترین بیماری‌هایی است که تمامی افراد به خصوص بزرگسالان به آن مبتلا می‌شوند. پارامتر‌های مختلفی در ایجاد هموروئید نقش دارند که منجر به ایجاد هموروئید داخلی و یا خارجی در شخص می‌شوند.

بسته به میزان شدت علائم و پیشرفت بیماری شیوه‌های درمانی متفاوتی وجود دارد. پماد آنتی هموروئید به منظور کاهش علائم بواسیر و جلوگیری از عود آن استفاده می‌شود.

چنانچه شما هم به بیماری هموروئید مبتلا هستید می‌توانید با مراجعه به یک مرکز درمانی معتبر، درمان خود را آغاز کنید. مرکز جراحی ماه درمان با بهره‌مندی از تیم مراقبت پزشکی با تجربه و متخصصان آماده ارائه خدمات درمانی به مراجعین عزیز هستند. شما می‌توانید با استفاده از جلسات مشاوره رایگان به صورت حضوری و غیرحضوری از امکانات مرکز جراحی ماه درمان بهره‌مند شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]