یکی از زائده‌هایی که ممکن است در ناحیه تناسلی زنان و مردان به وجود بیاید، زگیل تناسلی می‌باشد که علاوه بر زشت بودن ظاهر آن ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. امروزه بهترین و مطمئن‌ترین روش برای از بین بردن آن لیزر کردن و یا بعد از آن کرایوتراپی است. لیزر زگیل تناسلی در زنان و مردان روشی است که بر اثر آن ریشه زگیل سوزانده شده و به طور کامل نابود می‌شود. سوالی که برای خیلی از افراد مبتلا به آن پیش می‌آید، این است که هزینه لیزر زگیل تناسلی در زنان و مردان چقدر است که ما در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

زگیل تناسلی و یا همان ویروس اچ پی وی چیست؟

زگیل تناسلی از رایج‌ترین بیماری‌های جنسی است که هم در زنان و هم در مردان وجود دارد که به صورت بافتی نرم و برجسته در اندام تناسلی افراد ظاهر می‌گردد که ممکن است در شکل‌ها و تراکم متفاوت در بدن نمایان شود. همچنین این بیماری قابل سرایت بوده و از طریق رابطه جنسی به فرد دیگری منتقل می‌شود‏.

روش‌های دیگر انتقال این بیماری استفاده از لباس زیر مشترک و آلوده در موارد نادر، اپیلاسیون در مکان‌هایی که بهداشت را به طور کامل رعایت نکرده باشند و استفاده مداوم از تیغ های اصلاح که باعث پخش شدن زائده‌ها می‌گردد. اچ پی وی یا همان زگیل تناسلی برای زنان خطرناک تر از مردان است، چراکه ممکن است نهایتا به سرطان دهانه رحم منجر شود.

هزینه لیزر زگیل تناسلی

نشانه‌های ابتلا به زگیل تناسلی

زگیل تناسلی نوعی بیماری ویروسی است که ممکن است حتی در زمانی که نشانه‌ای از خود نداشته باشد به فرد دیگری سرایت کند. علائمی که نشان دهنده ویروس اچ پی وی و در نتیجه زگیل تناسلی است درد، خونریزی کم، خارش و سوزش می‌باشد که اگر به موقع درمان نشود به مرور به صورت برجستگی‌هایی نمایان می‌گردد.

هزینه لیزر زگیل تناسلی در زنان و مردان چقدر است؟

زگیل تناسلی زائده‌هایی بزرگ و کوچک هستند که فرد مبتلا به اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی در ناحیه تناسلی خود مشاهده می‌کند. یکی از روش‌هایی که برای از بین بردن آنها وجود دارد، استفاده از لیزر می‌باشد. هزینه لیزر زگیل تناسلی به مواردی بستگی دارد که عبارتند از: 

  • تعداد زگیل‌های موجود و سایز آن‌ها که بزرگی و کوچکی‌شان در هزینه لیزر زگیل تناسلی تاثیر گذار است.
  • زگیل در خانم‌ها در واژن و در آقایان روی آلت تناسلی وجود دارد و همچنین در هر دوی آنها ممکن است مقعد را درگیر کند. به طور کلی زگیلی که در مقعد و داخل واژن باشد هزینه درمان بیشتری نسبت به زگیل آلت تناسلی دارد.
  • زگیل تناسلی در مدل‌های مسطح و در مدل‌های کوچک برجسته و یا خوشه‌ای وجود دارد. هزینه درمان هر کدام با توجه به نوع آن‌ها متفاوت است.

انجام لیزر زگیل تناسلی به وسیله دستگاه وکیوم صورت می‌پذیرد و عملکرد آن به این صورت است که پس از لیزر کردن دود آن را در داخل خود می‌کشد، تصفیه می‌کند و احتمال پخش شدن آن را به صفر می‌رساند. 

هزینه کرایو و یا همان فریز کردن زگیل تناسلی

روش دیگری که برای از بین بردن زگیل تناسلی وجود دارد، عمل کرایو و فریز کردن می‌باشد. در این روش نیتروژن مایع روی زگیل‌ها اسپری شده و با انجام فرایند انجماد، آنها را تبخیر می‌کند و در نتیجه فرد شاهد از بین رفتن زگیل‌ها می‌شود. اگر بخواهیم هزینه کرایو زگیل تناسلی را بیان کنیم باید بگوییم که این روش درمانی هزینه برابر با لیزر دارد، اما اثرگذاری و نتیجه‌گیری لیزر بیشتر از روش کرایو می‌باشد. 

همچنین لیزر زگیل تناسلی در زنان و مردان در جلسه اول پایان می‌یابد در صورتی که برای فریز کردن لازم است چندین جلسه به پزشک مراجعه شود. فریز زگیل تناسلی نیز همانند لیزر کردن به عواملی همچون تعداد، پراکندگی، نوع زگیل، محل قرار گرفتن آن و میزان برجستگی بستگی دارد.

هزینه لیزر زگیل تناسلی در زنان و مردان با کرایو چه تفاوتی دارد؟

همان طور که گفته شد لیزر این زائده‌ها در یک جلسه صورت می‌پذیرد ولی در روش فریز کردن یا همان کرایو لازم است در دفعات بیشتری مراجعه شود. همچنین در این روش احتمال برگشت زگیل‌ها وجود دارد، در صورتی که در لیزر نوع درمان همیشگی است. با توجه به موارد گفته شده می‌توان نتیجه گیری کرد که درمان زگیل تناسلی به روش کرایو هزینه بالاتری نسبت به لیزر کردن دارد. 

تقریباً برای رفع زائده‌ها به روش فریز حدود 3 جلسه لازم است و هر جلسه هزینه جداگانه برای بیمار دارد. بیمار مبتلا به HPV اگر قصد درمان به روش لیزر کردن را داشته باشد می‌تواند بلافاصله بعد از آن به محل کار مراجعه کند، زیرا این روش نیاز به استراحت ندارد.

 دیگر مزیت روش لیزر نسبت به روش کرایو این است که این روش در هر شرایطی حتی بارداری قابل انجام است و ضایعه را در بدن باقی نمی‌گذارد. علت دیگر برتری روش لیزر نسبت به کرایو این است که از بین بردن زگیل‌ها به روش لیزر نیاز به پرداخت هزینه بستری بیمارستان و یا داروهای بیهوشی ندارد  و از این‌رو برای بیمار مقرون به صرفه است. 

پوشش بیمه و لیزر زگیل تناسلی در زنان و مردان

بیمه تامین اجتماعی بسیاری از بیماری‌ها را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهد. یکی از این بیماری‌ها زگیل تناسلی می‌باشد که بیمه تامین اجتماعی هزینه‌های آن را پرداخت نمی‌کند. اما برخی از بیمه‌های تکمیلی بیماری زگیل تناسلی را تحت پوشش قرار داده و هزینه لیزر زگیل تناسلی را به بیمار پرداخت می‌کند.

کلام آخر

امروزه جراحی با لیزر روشی موثر برای درمان بسیاری از بیماری‌هاست. زگیل تناسلی نیز از بیماری‌هایی است که بین زنان و مردان بسیار رایج بوده و اگر به موقع برای درمان آن اقدام نشود ممکن است به خصوص برای زنان عوارض بدی داشته باشد و تبدیل به بیماری‌های پیشرفته شود. لیزر زگیل تناسلی روشی بی دردسر و مطمئن برای درمان می‌باشد و هزینه آن در مقایسه با روش‌های دیگر مقرون به صرفه می‌باشد.

سوالات رایج درباره درمان زگیل تناسلی

یک فرد از چه راه هایی ممکن است دچار زگیل تناسلی شود؟

توسط ویروس HPV
رابطه جنسی
تماس پوستی
از طریق نشستن روی توالت فرنگی

آیا امکان درما کامل زگیل تناسلی وجود دارد؟

چنانچه ویروس hpv عامل ایجاد زگیل تناسلی باشد، به طور کامل درمان نمی شود و فقط با روشهای میتوان زائده های گوشتی ایجاد شده زگیل را از بین برد.

آیا بیماری زگیل تناسلی مسری می باشد؟

بله، این بیماری متاسفانه مسری می باشد و از طریق رابطه جنسی و تماس پوستی انتقال می یابد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]