روش‌های درمان بوی بد مقعد

یکی از عارضه‌‌هایی که برای برخی از افراد به وجود می‌آید بوی بد از ناحیه مقعد است. این عارضه می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. بعضی از بیماری‌ها و گاهی اوقات رعایت نکردن بهداشت موجب این عارضه می‌شود. برای درمان این مشکل می‌توان به پزشک مراجعه کرد. روش‌های مختلفی برای درمان بوی بد مقعد وجود دارد. هر یک از روش‌ها باید به صورت مداوم مورد استفاده قرار گیرند. برای اطلاعات بیشتر درباره روش‌های درمان بوی بد مقعد این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

دلایل بوی بد مقعد چیست؟

دلایل مختلفی برای ایجاد این مشکل در بدن انسان وجود دارد. از این دلایل می‌توان به ایجاد بیماری بواسیر یا هموروئید اشاره‌ کرد. ترشحات ناشی از فیستول مقعدی و کیست مویی نیز از دیگر دلایل ایجاد این مشکل هستند.
آبسه مقعدی و سندروم روده تحریک پذیر، حساسیت‌های غذایی و عفونت‌های مراقبتی از دلایل ایجاد این مشکل در بدن انسان می‌باشند. فولیکول‌های آسیب دیده پوست می‌توانند موجب بوی بد در ناحیه مقعد شوند.
از دیگر دلایل می‌توان به عدم رعایت بهداشت مقعد و پوشیدن لباس‌های پلاستیکی یا تنگ اشاره کرد. تحرک بیش از اندازه، یبوست، استرس و فشار روحی از دیگر دلایل ایجاد بوی بد در ناحیه مقعد بدن انسان هستند.

دلایل بوی بد مقعد چیست؟

راه های درمان بوی بد مقعد

گاهی اوقات تعرق بیش از حد ناحیه مقعد باعث ایجاد بوی بد در این ناحیه می شود. می‌توانید از لباس های جنس پنبه برای جلوگیری از این مشکل استفاده کنید. برای درمان این مشکل می توان از شورت های گشاد و حمام در طول روز استفاده نمود.

نشاسته ذرت برای جلوگیری از بوی بد ناحیه مقعد مناسب است. خوردن و آشامیدن غذاهای تند و کافئین دارد می تواند به این عارضه کمک کند. برای جلوگیری از بوی بد مقعد باید رژیم غذایی خود را کنترل کنید و این نوع نوشیدنی‌ها را کنار بگذارید. همانطور که اشاره کردیم استرس از دلایل ایجاد بوی بد در ناحیه مقعد است. می توانید از روش‌های مختلف آرامش بخش برای جلوگیری از استرس در خود استفاده نمایید. استفاده از ضد تعریق نیز می تواند یکی از راه‌های درمان باشد.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر راه‌های درمان مختلف را برای جلوگیری از بوی بدن ناحیه مقعد انجام داده و این مشکل برطرف نشد باید به پزشک مراجعه نمایید. برای درمان این بیماری باید به متخصص گوارش مراجعه کنید تا پس از بررسی‌های لازم مشکل شما را درمان کند. گاهی ایجاد مشکلات در ناحیه گوارش انسان موجب بوی بد در ناحیه مقعد می‌شود. می‌توان با آزمایشات گوناگون دلیل اصلی این مشکل را متوجه شد.

روش‌های درمان بیماری هایی که موجب بوی بد مقعد می شوند?

برای درمان بواسیر باید بافت اضافه را با جراحی از بین برد. سریعترین روش درمان این بیماری استفاده از روش لیزری است. برای درمان فیستول مقعد باید مسیر آن را به طور کامل تخلیه کرد.

درمان این بیماری نیز از طریق جراحی امکان پذیر بوده که به سرعت می‌توان آن را برطرف نمود. برای درمان آبسه باید از عفونت به طور کامل تخلیه شود. درمان این بیماری با استفاده از دارو ممکن بوده و حتما باید به پزشک مراجعه کرد. برای درمان کیست مویی باید محدوده آن را به طور کامل تخلیه کرد. جراحی می‌تواند این بیماری را برطرف کند.

عفونت قارچی مقعدی با مصرف داروهای آنتی بیوتیک تحت نظر پزشک انجام پذیر است. برای درمان سندروم روده تحریک پذیر می‌توان از داروهای خاص و رژیم غذایی مناسب استفاده نمود. عفونت‌های مقاربتی نیز با مصرف دارو رفع می‌شود. تمامی این روش‌ها به جای خود باید به کار گرفته شود تا از ایجاد بوی بد در این ناحیه جلوگیری کرد.

تغییر سبک زندگی

گاهی اوقات با رعایت نکات بسیار ساده نیز می‌توان از ایجاد بوی بد در مقعد جلوگیری کرد. حمام مداوم و تعویض منظم لباس زیر می‌تواند تاثیر زیادی برای درمان این عارضه باشد. استفاده از لباس‌های زیر نخی و نو و خشک کردن مقعد با دستمال‌های توالت نرم تاثیر زیادی دارد. رعایت یک رژیم غذایی با فیبر بالا و رعایت بهداشت از دیگر عوامل موثر هستند. سعی کنید از دستمال مرطوب برای پاک کردن مقعد استفاده نکنید. دستمال مرطوب‌های معطر تاثیر بسیار بدی در این عارضه دارند.

نحوه تمیز کردن صحیح مقعد

برای جلوگیری از بوی بد مقعد، می‌توان با رعایت بهداشت از این مشکل جلوگیری کرد. برای شستن صحیح این ناحیه باید نکاتی را در نظر داشته باشید تا بتوانید از ایجاد عفونت جلوگیری کرده و از ایجاد بوی بد در این ناحیه جلوگیری کنید.
اگر شما به طور مداوم این ناحیه را شستشو کنید و سپس با دستمال خشک کنید این مشکل برای شما پیش نمی آید. بهتر است پس از هر بار مراجعه به سرویس بهداشتی ناحیه مقعد خود را به طور کامل تمیز کرده و آن را با یک دستمال تمیز خشک کنید.

جنس لباس‌ها برای درمان این عارضه

اگر لباس‌هایی که می پوشید پلاستیکی باشند موجب عرق کردن بیشتر ناحیه مقعد می شوید. لباس های خنک و نخی موجب تنفس و گردش هوا در این ناحیه شده و از ایجاد عرق و باکتری جلوگیری می کند.

کمترین کاری که شما می توانید برای درمان این بیماری انجام دهید استفاده از لباس های نازک و خنک است. حتما هرچند وقت یکبار لباس های زیر خود را بیرون ریخته و لباس نو را جایگزین کنید. برای درمان این عارضه نباید از جوراب شلواری استفاده کرد. لباس های تنگ بسیار موثر در ایجاد بوی بد هستند.

سخن پایانی

باتوجه به مطالب بالا متوجه شدید که به دلایل مختلف در ناحیه مقعد بوی بدی ایجاد می‌شود که مشکل ساز است. برای درمان این مشکل باید ابتدا دلیل آن بررسی شده سپس به درمان آن پرداخت.

گاهی اوقات بیماری های مختلف موجب این مشکل شده و گاهی به دلیل ایجاد عرق و باکتری یا عفونت در این ناحیه بوی بدی به وجود می آید. ‌هر یک از دلایل با روش مطمئنی قابل برطرف کردن است. برای درمان این عارضه حتما به بهداشت خود توجه کنید. رعایت بهداشت یکی از مهمترین روش‌ها برا برطرف کردن این مشکل است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]