افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، بیشتر در معرض بیماری‌های مقاربتی یا آمیزشی قرار دارند. بیماری کلامیدیا از جمله بیماری‌های مقاربتی شایع و قابل درمان است که می‌تواند باعث عفونت در مردان و زنان شود. این بیماری برای زنان می‌تواند سبب التهاب دهانه رحم، اورتریت و پروکتیت و آسیب دائمی به دستگاه تناسلی شده و باردار شدن را دشوار یا غیر ممکن سازد. این بیماری آمیزشی در اثر عفونت با کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود. اغلب بیماری کلامیدیا به عنوان عفونت خاموش شناخته می‌شود چراکه اکثر افراد مبتلا به این بیماری علائم خاصی را تجربه نمی‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با این بیماری مقاربتی آشنا شوید.

درمان زگیل تناسلی بدون درد، یکبار برای همیشه

انواع مختلف بیماری کلامیدیا

این بیماری مقاربتی نیز مانند بیماری‌های دیگر دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن‌ها به طریق و روش خاصی افراد را درگیر و مبتلا می‌کنند. به عنوان مثال نوع تراکوماتیس این بیماری می‌تواند از طریق واژن مادر آلوده هنگام زایمان طبیعی یا واژینال به نوزاد منتقل شود و بیماری‌های جدی را برای نوزاد به وجود بیاورد. نوع دیگر بیماری کلامیدیا نوع پنومونی است که از طریق آئروسل‌های عفونی از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می‌کند. نوع آخر بیماری مقاربتی کلامیدیا پسیتاسی است که روش انتقال متفاوتی دارد. این نوع بیماری کلامیدیا توسط بسیاری از گونه‌های پرندگان حمل می‌شود و می‌تواند به افرادی که در تماس با پرندگان آلوده هستند انتقال پیدا کند.

بیماری کلامیدیا چیست؟
علائم ابتلا به بیماری کلامیدیا چیست؟

علائم بیماری کلامیدیا

متاسفانه لازم است بدانید که این بیماری اغلب هیچ علامتی ندارد، اما می‌تواند حتی بدون علامت باعث مشکلات سلامتی جدی شود. اما گاها ممکن است زنان با علائمی همچون ترشح غیر طبیعی واژن، احساس سوزش هنگام ادرار کردن، درد مقعدی و خون ریزی، یک زخم غیر معمول، ترشحات بد بو و یا خونریزی بین پریودها همراه باشد. علائم در مردان نیز می‌تواند شامل ترشح از آلت تناسلی، احساس سوزش هنگام ادرار کردن، درد و تورم در یک یا هر دو بیضه، زخم غیر معمول و… باشد.

همچنین اینکه اکثر افراد مبتلا به این بیماری هیچ علامت یا یافته‌های معاینه فیزیکی غیر طبیعی ندارند. اگر که مبتلا به بیماری کلامیدیا باشید، آزمایشات آزمایشگاهی می‌توانند این بیماری را تشخیص بدهند. پس اگر علائم تناسلی گفته شده را دارید، بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کرده و درمان خود را شروع کنید.

درمان کیست مویی با لیزر 

درمان بیماری مقاربتی کلامیدیا

درمان مناسب، منظم و اصولی می‌تواند این بیماری مقاربتی را درمان کند. اما الزامی است تمام دارو‌هایی که برای فرد تجویز می‌شود را برای درمان عفونت خود مصرف کند و این دارو را نیز خودسرانه با کسی به اشتراک نگذارد. در صورتی که داروها به درستی مصرف شوند، عفونت متوقف می‌شود و احتمال بروز مشکلات در آینده نیز کاهش می‌یابند اما لازم است بدانید که هیچ آسیب دائمی ناشی از این بیماری از بین نمی‌رود. اگر که خانم مبتلا به این بیماری درمان نشود، می‌تواند منجر به مشکلات جدی همچون بیماری التهابی لگن و در پی آن مسدود شدن لوله‌های فالوپ، حاملگی خارج از رحم، ناباروری، درد طولانی مدت لگن و شکم و… شود.

درمان کیست مویی با لیزر

اگر هم فرد مذکر مبتلا به بیماری کلامیدیا تحت درمان قرار نگیرد با مشکلاتی همچون تب و درد در لوله‌های متصل به بیضه و در نهایت ناباروری و… مواجه شود. همچنین در نظر داشته باشید که افرادی که تحت درمان بیماری کلامیدیا قرار می‌گیرند، در صورت داشتن رابطه جنسی با فردی که مبتلا به کلامیدیا است، می‌توانند دوباره به عفونت مبتلا شوند. بنابراین مهم است که غربالگری‌های منظم را انجام دهید و در صورت داشتن هر گونه نگرانی با پزشک متخصص صحبت کنید.

بیماری کلامیدیا چیست؟
عوارض بیماری کلامیدیا چیست؟

نحوه انتقال و ابتلا به کلامیدیا

بیماری آمیزشی کلامیدیا از طریق رابطه جنسی مقعدی، واژینال و دهانی انتقال می‌یابد. همچنین امکان انتقال این بیماری از طریق اسباب بازی‌های جنسی مشترک و… نیز وجود دارد. علاوه بر این، این بیماری از طریق زایمان طبیعی یا همان واژینال نیز از مادر به نوزاد منتقل شده و باعث مشکلاتی همچون پنومونی و آسیب چشم نوزاد می‌شود. غربالگری و درمان بیماری آمیزشی کلامیدیا در زنان باردار بسیار مهم است. اما لازم است بدانید که در صورت برقراری رابطه جنسی دهانی و بوسیدن دستگاه تناسلی همسر و شریک جنسیتان، ممکن است که در معرض خطر این بیماری باشید.

هزینه جراحی هموروئید با لیزر 

کاهش خطر ابتلا به بیماری کلامیدیا

از آنجایی که کلامیدیا از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فرد مبتلا به عفونت انتقال پیدا می‌کند، تنها راه برای جلوگیری از تمامی بیماری‌های مقاربتی نداشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی است. اما اگر از نظر جنسی فرد فعالی هستید، باید شریک جنسی‌تان مبتلا به این بیماری نباشد و اینکه در هر بار رابطه جنسی به طور صحیح از کاندوم استفاده کنید. همچنین بهتر است هر سال آزمایش کلامیدیا را برای آسودگی بیشتر انجام دهید. اگر که قصد باردار شدن را دارید و به بیماری کلامیدیا مبتلا هستید،

می‌بایست تا قبل از بهبود یافتن باردار نشوید. چراکه اگر باردار و به کلامیدیا مبتلا هستید، می‌توانید عفونت را در حین زایمان به نوزاد خود انتقال بدهید. انتقال این بیماری می‌تواند باعث عفونت چشم یا ذات الریه در نوزاد شود و همچنین احتمال زایمان زود هنگام را برای شما به همراه داشته باشد. علاوه بر تمامی این موارد، اگر شرکای جنسی خود را محدود کنید و مراقبت‌های بهداشتی لازم را انجام بدهید، تا حد زیادی از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرده‌اید.

بیماری کلامیدیا چیست
عوارض ناشی از ابتلا به بیماری کلامیدیا چیست؟

سخن آخر
همان طور که در این نوشتار آشنا شدید، بیماری کلامیدیا یک بیماری مقاربتی بدون علامت اما قابل درمان است. پس اگر علائم این بیماری را در خود مشاهده کردید یا حتی فکر می‌کنید در معرض آن قرار گرفته‌اید، می‌بایست آزمایش انجام بدهید. دادن آزمایشات لازم برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و اطمینان یافتن از ابتلا به بیماری مقاربتی کلامیدیا لازم است.

بیماری شقاق واژینال چیست؟

آزمایش منظم برای بیماری‌های مقاربتی یا آمیزشی بخشی طبیعی و مهم در مسئولیت پذیری و محافظت از سلامتی در حین فعالیت جنسی برای خود و شریک جنسی است. با این وجود نیازی به نگرانی و شرمندگی در مورد آزمایش یا تشخیص این بیماری وجود ندارد. ما در این نوشتار بیماری کلامیدیا و درمان و پیشگیری از ابتلا به آن را مورد بررسی قرار دادیم.

سوالات متداول

بیماری کلامیدیا چیست؟

بیماری کلامیدیا از جمله بیماری‌های مقاربتی شایع و قابل درمان است که می‌تواند باعث عفونت در مردان و زنان شود.

کلامیدیا چه علائمی دارد؟

علائم کلامیدیا در زنان، علائمی همچون ترشح غیر طبیعی واژن، احساس سوزش هنگام ادرار کردن، درد مقعدی و خون ریزی، یک زخم غیر معمول، ترشحات بد بو و یا خونریزی بین پریودها همراه است. اما در مردان نیز می‌تواند شامل ترشح از آلت تناسلی، احساس سوزش هنگام ادرار کردن، درد و تورم در یک یا هر دو بیضه، زخم غیر معمول و… باشد.

برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کلامیدیا چه کنیم؟

تنها راه برای جلوگیری از تمامی بیماری‌های مقاربتی نداشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]