جراحی و درمان فیستول با لیزر

جراحی و درمان فیستول با لیزر می‌تواند یکی از موارد بسیار مهمی باشد که در افرادی که دچار این بیماری شده‌اند، دیده می‌شود. فیستول چیست؟ چه مواردی سبب ایجاد این نوع از درد و بیماری می‌شود؟

انواع فیستول‌ها، علل ایجاد آن، نشانه‌هایی که نشانگر بروز این بیماری هستند و همچنین روش‌های درمان انواع فیستول و بررسی درمان فیستول با لیزر، همگی از جمله مواردی هستند که می‌توانند به ما کمک کنند تا این بیماری را بهتر شناخته و روش‌های درمانی مناسب‌تری را نیز برای آن پیدا کنیم.

جراحی و درمان فیستول با لیزر

فیستول چیست؟

اولین سؤالی که باید به آن پاسخ دهیم این است که بیماری فیستول چیست؟ در حقیقت بیماری فیستول به هر گونه ارتباط و یا اتصال غیر طبیعی بدن بین دو بافت یا دو ارگان گفته می‌شود. یکی از رایج‌ترین انواع فیستول مربوط به فیستول مقعدی است. در این بیماری غده‌هایی که درون مقعد قرار دارند دچار انسداد می‌شوند. انسداد و گرفتگی این غده‌ها سبب تورم این ناحیه شده و در نهایت نیز منجر به ظاهر شدن فیستول مقعدی می‌گردد.

جراحی و درمان فیستول با لیزر

محل تشکیل و نوع فیستول‌ها

همان طور که گفته شد، فیستول به هرگونه ارتباط غیر طبیعی دو قسمت از بدن گفته می‌شود، بنابراین در قسمت‌های مختلفی ممکن است شاهد بروز فیستول‌ها باشیم. رایج‌ترین و مهم‌ترین قسمت‌هایی که در بدن ممکن است فیستول‌ها را ببینیم، مربوط به موارد زیر می‌شود:

  • فیستول تنفسی
  • فیستول گوش داخلی
  • فیستول چشم
  • فیستول گوارشی
  • فیستول مقعدی
  • فیستول سینوسی
  • فیستول ادراری تناسلی
  • فیستول ماهیچه‌ای
  • فیستول مقعدی

در بین تمامی مدل‌های فیستول، فیستول مقعدی و یا فیستول نشیمنگاهی می‌تواند نسبت به موارد دیگر رایج‌تر باشد. همین موضوع سبب می‌شود تا اهمیت دادن نسبت به روش‌های درمانی به کار رفته برای این نوع از فیستول نیز نسبت به دیگر موارد پر رنگ‌تر شود و بیشتر بیماران نسبت به درمان و جراحی فیستول با لیزر اقدام کنند. معمولاً فیستول نشیمنگاهی می‌تواند با درد و خونریزی زیادی همراه باشد. این درد و خونریزی در بسیاری از مواقع حتی می‌تواند عفونت و خروج مدفوع را نیز در برگیرد.

دلایل بروز فیستول مقعدی

ظاهر شدن فیستول‌های مقعدی دلایل مختلفی دارد و هر کدام از این دلایل می‌توانند سبب شوند که در نهایت بیمار دچار بیماری شود. مسلماً شناخت این دلایل می‌تواند به شما کمک کند تا در جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری بتوانید اقدامات کافی و لازم را داشته باشید.

معمولاً پیش از آن که دچار فیستول مقعدی شوید، به آبسه مقعدی گرفتار خواهید شد. اگر این آبسه درمان نشود، احتمال تبدیل شدن آن به فیستول مقعدی وجود دارد. اگر بخواهیم طبق آمار و ارقام این مسأله را بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم که تقریباً نیمی از افرادی که آبسه مقعدی دارند، به فیستول مقعدی نیز گرفتار خواهند شد.

علاوه بر آبسه مقعدی می‌توانیم بگوییم که موارد دیگری نیز وچود دارد که سبب بروز فیستول‌های نشیمنگاهی خواهند شد. این موارد شامل بیماری‌های جنسی همچون سفلیس یا کلامیدیا، سرطان، بیماری کرون، تغییر شکل‌های سلولی و… می‌شوند.

همان طور که گفته شد بیماری کرون یکی از مواردی است که می‌تواند احتمال بروز فیستول را افزایش دهد. این بیماری در حقیقت به دستگاه گوارش ارتباط پیدا می‌کند و می‌تواند همراه با کاهش پیدا کردن وزن، درد‌های مربوط به ناحیه شکمی و حالت تهوع و استفراغ باشد.

جراحی و درمان فیستول با لیزر

انواع فیستول‌های مقعدی

فیستول‌های مقعدی می‌توانند در چند دسته‌بندی جداگانه قرار گیرند. زمانی که انواع مختلف فیستول‌ها را بهتر بشناسید، متوجه می‌شوید که این مدل‌های مختلف تقریباً راه حل‌های درمانی متفاوتی نیز دارند. مسلماً با پیدا کردن راه حل‌های درمانی متفاوت می‌توانیم به نتایج بهتری از درمان خود دست پیدا کنیم.

شکل ظاهری فیستول‌های مقعدی یک شکل نیست و همچنین نوع بافتی که آن‌ها را به وجود می‌آورد نیز یک شکل نمی‌باشد. بافت‌های به وجود آورنده فیستول‌ها در حقیقت همان بافت‌های غیر طبیعی هستند که دو قسمت را به هم وصل می‌کنند. این بافت‌ها می‌توانند در هر قسمتی به وجود بیایند و همین موضوع است که سبب ظاهر شدن فیستول‌های نشیمنگاهی مختلفی می‌شود.

گاهی اوقات این بافت‌های اتصال دهنده دارای شکل‌های ساده و کوتاه بوده و گاهی اوقات نیز این بافت‌ها می‌توانند دارای شکل‌های پیچیده و طولانی مانندی باشند.

فیستول اکسترا اسفنکتریک

اولین مدل از فیستول‌های مقعدی با نام فیسول اکسترا اسفنکتریک شناخته می‌شود. در حقیقت همان طور که از اسم این نوع از فیستول مشخص است، در قسمت خارجی اسفنگتر مقعد آن را می‌توانید مشاهده کنید. از لحاظ تخصصی اگر بخواهیم آن را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که این نوع از فیستول از بخش راست روده شروع شده و تا قسمت پایینی راست روده و پایین‌تر از آن ادامه پیدا می‌کند.

کانال راست روده به وسیله یک عضله به نام لواتور به پوست اطراف مقعد می‌رسد و فیستول نیز دقیقاً در همین قسمت بروز پیدا می‌کند. معمولاً دلایلی که سبب بروز این نوع از فیستول‌ها می‌شوند می‌توانند شامل بیماری‌های التهابی همچون آبسه، آپاندیس و کرون شوند.

فیستول زیر مخاطی

مورد بعدی با نام فیستول زیر مخاطی شناخته می‌شود. شکل ظاهری این نوع از فیستول‌ها نسبت به دیگر مدل‌ها بسیار ساده‌تر بوده و به شکل کانالی هستند از قسمت زیر مخاط تشکیل می‌شوند. شاید شکل کلی آن‌ها ساده باشد، اما می‌تواند نتایج وخیمی را با خود به همراه داشته باشد.

فیستول ترانس اسفنکترینک

فیستول مقعدی بعدی که قرار است معرفی شود نیز با نام فیستول ترانس اسفنکترینگ شناخته می‌شود. معمولاً ناحیه‌ای که این فیستول‌ها از آنجا آغاز می‌شوند از قسمت عضلات خارجی و یا داخلی ناحیه پشتی مقعد است. این فیستول از آنجا آغاز شده و می‌تواند از عضله اسنفگتر خارجی نیز عبور کند. اگر این فیستول در بدن بیمار به وجود آمده باشد می‌تواند شکلی مشابه u را به خودش بگیرد. همین شکل ظاهری این فیستول است که سبب می‌شود به آن فیستول نعل اسبی نیز گفته شود.

فیستول سوپر اسفنکترینگ

مدل بعدی دارای منشأ و سرچشمه کانالی از میان عضلات اسفنکتر خارجی و داخلی است. این فیستول از این عضلات آغاز شده و به سمت بالا گسترش پیدا می‌کند. معمولاً این فیستول می‌تواند از عضلات وبورکتالیس نیز رد شده و به اندازه یک اینچ فاصله از مقعد به سمت وسط پوست گسترش پیدا کند. همین فاصله کم و نوع گسترش بیماری است که سبب می‌شود این نوع از فیستول‌ها بسیار خطرناک باشند.

فیستول اینتر اسفنکترینگ

میزان رواج این بیماری در بین افراد بسیار بالا است. این موضوع تا حدی است که از بین ۱۰۰ درصد افرادی که دچار فیستول مقعدی می‌شوند، چیزی حدود ۷۰ درصد از آن‌ها، این نوع از فیستول را دارند. منشأ کلی این نوع از بیماری نیز مربوط به عضلات اسنفگتر خارجی و داخلی می‌باشد.

این بیماری از این عضلات آغاز شده و می‌تواند از قسمت عضله اسفنگتر داخلی که در نزدیکی مقعد است، از سطح پوست بیرون بیاید. برای آن که بتوانید رایج‌ترین نوع فیستول مقعدی را تشخیص دهید لازم است بدانید که خونریزی، سوزش، درد و همچنین ترشحات خون آلود، چرکی و بدبو می‌تواند از جمله بارزترین نشانه‌های بروز این نوع از فیستول‌ها باشد.

جراحی و درمان فیستول با لیزر

درمان و جراحی فیستول با لیزر

حال که با تمامی نشانه‌ها و علائم این بیماری آشنا شدید، مسلماً بهتر می‌توانید به روش‌های درمانی مربوط به آن نیز توجه نشان دهید. برخی از افراد اعتقاد دارند که می‌توانند فیستول مقعدی را با روش دارویی درمان کنند. این موضوع کاملاً اشتباه است. تاکنون هیچ نوع مصرف دارویی برای درمان کردن این موضوع موفقیت‌آمیز نبوده است. بهترین روش درمان و جراحی فیستول با لیزر درمانی است.

زمانی که از درمان و جراحی فیستول با لیزر استفاده می‌کنید، متوجه می‌شوید که هم میزان درد و هم میزان خونریزی این قسمت کاهش چشمگیری پیدا کرده است و هم درمان قطعی را خواهید داشت و نگران بازگشت فیستول مقعدی نیستید.

جراحی و درمان فیستول با لیزر

رژیم غذایی مناسب برای درمان فیستول مقعدی

علاوه بر روش‌های درمانی مختلفی که وجود دارد، می‌توانیم بگوییم که فیستول‌های مقعدی را می‌توانیم با استفاده از رژیم‌های غذایی مناسب نیز درمان کنیم و یا حتی اگر امکان درمان کامل و صد در صدی آن وجود نداشته باشد، می‌توانیم میزان شدت بیماری را تا حد زیادی کم کنیم. در ادامه نکات مهمی که مربوط به رژیم غذایی می‌شوند را بیان کرده‌ایم. سعی کنید بیشترین توجه را به این موضوع داشته باشید.

تعداد وعده‌ها و حجم غذا

معمولاً افراد معمولی در طول روز ۳ وعده غذا با حجم زیاد و یا متوسط مصرف می‌کنند. این موضوع در حالی است که اگر دچار فیستول مقعدی شده باشید، بهترین کار آن است که تعداد وعده‌های غذایی خود را بیشتر کرده و در عین حال حجم هر وعده را کاهش دهید. با این کار روده‌ها حجم غذای کمتری را هضم می‌کنند و در هنگام دفع مدفوع کمتر دچار فشار خواهید شد.

مصرف عسل

مورد بعدی استفاده کردن از عسل است. عسل یکی از مواد غذایی است که خاصیت درمانی داشته و می‌تواند زخم‌های ناشی از فیستول را به خوبی درمان کند. بهترین کار آن است که هر روز مقداری عسل را با آب ترکیب کرده و سپس میل کنید.

مصرف روغن زیتون

روغن زیتون که یکی از سالم‌ترین روغن‌های گیاهی است می‌تواند بر روی سلامت دستگاه گوارشی شما تأثیر مطلوب بسیار زیادی داشته باشد. این ماده در حقیقت می‌تواند هم حرکت غذا در روده‌ها را تسهیل کند و هم می‌تواند هضم شدن غذا را راحت‌تر نماید.

مصرف آجیل، حبوبات و لبنیات

این سه دسته مواد غذایی شاید در نگاه اول هیچ ارتباطی با هم نداشته باشند، اما باید بدانید که هر سه دسته دارای املاح و ویتأمین‌های فراوانی هستند. همین مسأله سبب می‌شود تا سیستم ایمنی بدن قوی‌تر شده و احتمال ابتلا به فیستول نیز کاهش پیدا کند و یا اگر دچار این بیماری هستید، بدن شما بتواند به شکل مؤثرتر و بهتری با این بیماری مبارزه کند.

درمان خانگی فیستول با انواع مواد غذایی مفید

مصرف میوه‌ها و سبزیجات

همواره برای آن که دستگاه گوارش شما بهتر کار کند و بتوانید دفع مدفوع راحت‌تری را داشته باشید، لازم است تا مواد فیبر دار را در برنامه غذایی خود بگنجانید. این مواد فیبر دار می‌توانند شامل انواع میوه‌ها و سبزیجات شوند. مسلماً مصرف این مواد سبب می‌شود تا نه تنها دچار یبوست نشوید، بلکه حتی نشانه‌های فیستول مقعدی نیز در شما به حداقل مقدار ممکن برسد.

آب

خوردن آب می‌تواند برای انسان‌ها بسیار مفید باشد. بدن انسان چیزی حدود ۷۰ درصد آب دارد و این موضوع نشان دهنده نیاز شدید بدن به این مایع حیات است. در طول روز بهتر است ۸ لیوان آب را مصرف کنید. به این طریق می‌توانید یبوست احتمالی خود را درمان کرده و از این طریق فیستول را نیز درمان نمایید.

مصرف سیر و پیاز

خوردن سیر و پیاز فواید درمانی بسیار زیادی دارد. این دو ماده جزء آنتی بیوتیک‌ها طبیعی هستند که می‌توانند نقش بسیار مؤثری را نیز در کم کردن عفونت‌های ناشی از فیستول‌ها بازی کنند. از سوی دیگر نیز می‌توانیم بگوییم که این مواد می‌توانند نشانه‌های فیستول مقعدی را نیز کمتر کنند.

جمع‌بندی

در مورد فیستول‌های مقعدی و نشیمنگاهی و همچنین تمامی اطلاعاتی که مربوط به آن‌ها می‌شدند، سعی کردیم تا به صورت دقیق و کامل و جامع صحبت کنیم. داشتن این اطلاعات می‌تواند به شما کمک زیادی کند تا بتوانید به شکل دقیق‌تر و بهتر این بیماری را بشناسید و در زمانی که نیاز شد بتوانید نسبت به درمان فیستول با لیزر اقدام کنید. در بین تمامی این اطلاعات نباید فراموش کنید که پیدا کردن یک پزشک با تجربه می‌تواند اهمیت بسیار زیادی در این بین داشته باشد زیرا در این صورت است که می‌توانید روند درمانی خود را با خیال راحت‌تر طی کنید.