علائم آبسه مقعدی چیست؟

آبسه مقعدی چیست؟ منظور از آبسه مقعدی یک حفره عفونی است که در نزدیک راست‌روده واقع شده است. مسئله زمانی به وجود می‌آید که این حفره از چرک و خون پر شود. در این مقاله مقصود ما بررسی این مشکل است و ارائه راه‌های درمان این مشکل است. اگر شما دارای این مشکل هستید با مرکز جراحی ماه درمان دیگر تنها نیستید و می‌توانید راه‌حل‌های مشکلات خود را به‌راحتی بیابید.
از شایع‌ترین آبسه‌های مقعدی، آبسه پری رکتال است. این نوع از آبسه به‌صورت جوش در نزدیکی مقعد ظاهر می‌شود.این نوع از آبسه قرمزرنگ و زمانی که اقدام به لمس آن می‌کنید گرم است. نوع دیگر از آبسه‌ها در بافت‌های عمیق‌تر قرار دارند و کمتر شایع بوده و باید اشاره کرد این نوع از آبسه‌ها کمتر قابل‌مشاهده هستند. آبسه مقعدی زمانی به وجود می آید که چرک و دمل ناشی از عفونت در اطراف مقعد یا روده ی راست تجمع کند.

تعریف دیگر آبسه مقعدی به بسته شدن دهانه ی غده های اطراف مقعد بر می گردد که در گذر زمان باعث ایجاد آبسه در مقعد می شود. آبسه مقعدی با درد شدید و در برخی از موارد غیر قابل تحمل همراه است که آن را به یک بیماری خطرناک برای نشیمن گاه تبدیل کرده است.

برای تشخیص آبسه مقعدی نیاز به معاینه فیزیکی است که پزشک به طور تخصصی به بررسی ندول‌های مشخص می‌پردازد. پزشک امکان دارد بعد از بررسی قرمزی و تورم محل بعضی از درمان‌ها را رد کرده و درمان دیگری پیشنهاد کند. در بعضی از افراد، نشانه قابل‌مشاهده‌ای از آبسه در سطح پوست اطراف مقعد ممکن است مشاهده نشود.

پزشک در این روش از آنوسکوپی استفاده شده و برای مشاهده کردن داخل مقعد و پایین رکتوم انجام می‌شود. گاهی پیش می‌آید که آبسه عمیق است و با معاینه سطحی تشخیص لازم حاصل نشود؛ لذا روش‌هایی مانند تصویربرداری مانند سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی یا اولتراسوند را برای مشاهده بهتر انجام دهد.

در مواردی امکان دارد از آزمایش‌هایی مانند خون و مدفوع، تصویربرداری و کولونوسکوپی استفاده کنند. کولونوسکوپی یک روش سرپایی است که در آن روش پزشک با استفاده از یک دوربین منعطف و نور مناسب برای بررسی کولون و روده بزرگ بهره می‌برند. آبسه از نوع سطحی معمولاً با موارد زیر همراه است که در زیر به آن اشاره می‌کنیم.

 • این نوع درد معمولاً ثابت، ضربان‌دار و هنگامی که بیمار می‌نشیند این وضعیت دردناک‌تر می‌شود.
 • تحریک شدن پوست اطراف مقعد و علائمی مانند تورم، قرمزی و حساسیت را می‌توان بیان کرد.
 • ترشحات چرکی از محل نیز نمونه‌ای از علایم آن است.
 • یبوست و درد همراه با حرکات روده نیز این وضعیت را بغرنج‌تر می‌کند.
 • داشتن تب یکی از علایم آن است.
 • لرز داشتن یکی دیگر از نشانه‌های آن است.
 • بدحالی از دیگر علایم آن است.
 • گاهی اتفاق می‌افتد که تب تنها علامت برای آبسه مقعدی است.

انواع آبسه مقعدی

آبسه مقعدی با توجه به علائم و مشخصاتی که دارد به دو نوع آبسه مقعدی سطحی و عمیق تقسیم می شود.

 •  آبسه مقعدی سطحی که با درد شدید در لبه مقعد همراه است، محل ایجاد آبسه گرم تر از سایر نقاط می باشد که با قرمزی و التهاب همراه است.
 • آبسه مقعدی عمیق در واقع زمانی تشکیل می شود که عفونت و چرک به عمق قسمت های اطراف مقعد نفوذ کرده و درد و تورم شدیدی در ناحیه مقعد را بهمراه دارد.

بیمار به دلیل احساس درد شدید در این ناحیه، حتی از نشستن بر روی نشیمنگاه خود نیز ترس دارد. برای افرادی که خیلی خوش شانس باشند به صورت طبیعی دهانه ی آبسه باز می شود و خون و چرک تخلیه می شود که می تواند برای کاهش درد موثر باشد.

دلایل بروز آبسه مقعدی

در داخل مقعد به طور طبیعی غددی وجود دارد و اگر غدد مقعد مسدود شوند باعث ایجاد عفونت می‌شود. اگر عفونت جدی باشد به آبسه تبدیل خواهد شد. باکتری‌های مدفوع نیز با برخورد با آن غده‌ها به دلیل داشتن باکتری‌ها موجب عفونت می‌شوند. از دلایل آن می‌توان به پارگی در کانال مقعد اشاره کرد و به دنبال آن عفونت در این ناحیه می‌شود. از علت‌های دیگر آبسه مقعدی می‌توان به عفونت‌های مقاربتی اشاره کرد که به دنبال آن آبسه اتفاق می‌افتد که بسیار دردناک است. در ادامه برخی دلایل بروز آبسه مقعدی را بررسی میکنیم:

 • وجود باکتری هایی مانند استافیلوکوک در ناحیه مقعد
 • وجود قارچ ها در این منطقه
 • کسانی که در مقاربت جنسی از ناحیه مقعد استفاده می کنند
 • زنان باردار
 • افراد مبتلا به بیماری های ایدز، سل و دیابت
 • افراد مبتلا به بیماری های گوارشی و …

البته به جز این موارد می توان دلایل دیگری برای بروز آبسه مقعدی مانند دفع پوسته ی تخم مرغ و استخوان ماهی از این ناحیه، عفونت از طریق جسم خارجی برای مقعد، بواسیر بیرون زده و … را برشمرد.

راه های جلوگیری از آبسه مقعدی

عوامل مختلفی به جلوگیری این بیماری کمک می‌کند. از علایم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که در زیر به آن می‌پردازیم:

 • کنترل و مدیریت بیماری دیابت که یکی از عوامل خطرساز است و می‌تواند این بیماری را شدت ببخشد از عوامل جلوگیری از آبسه مقعدی است.
 • مدیریت مقاربت‌ها و اجتناب از رابطه‌های مقعدی نیز می‌تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.
 • اگر شما مبتلا به بیماری‌های کرون هستید به داروهایی نیازمند هستید تا به جلوگیری از مشکلات آنورکتال بینجامد.

آنتی بیوتیک هایی که معمولا در درمان آبسه به کار میروند شامل سیپروفلوکساسین، مترونیدازول و آمپی سیلین هستند. نقش این داروها پیشگیری کننده است و با توجه به علت تجویز، از ۷ تا ۱۰ روز استفاده می شوند.

درمان آبسه مقعدی

از درمان‌های آبسه می‌توان به تخلیه سریع و جراحی اشاره کرد. پیشنهاد این است قبل از اینکه وضعیت بدتر و بغرنج‌تر شود به تخلیه آن اقدام کنید. آبسه‌ها از نوع سطحی را می‌توان در مطب و به‌وسیله بی‌حس‌کننده موضعی تخلیه کرد. آبسه‌هایی از نوع عمیق و بزرگ به‌صورت سرپایی قابلیت انجام ندارند.

این نوع نیازمند بستری شدن در بیمارستان و کمک متخصص بیهوشی است. بعد از جراحی آبسه یا فیستول ناراحتی خفیف است و با داروهای مسکن قابل‌کنترل است. بعدازاین عمل می‌توان انتظار داشت که فرد پس از زمان کوتاهی دوباره به سرکار یا مدرسه خود بازگردد.

آبسه مقعدی به ندرت به خودی خود برطرف می شود و باید در اسرع وقت نسبت به تشخیص و درمان صحیح آن اقدام شود. چون اگر درمان آن به موقع و به درستی انجام نشود، می تواند شدت گرفته، منجر به بروز عوارض زیر شود:

 • ایجاد فیستول مقعدی (تونل کوچکی که بین محل آبسه و پوست ارتباط غیرطبیعی ایجاد می کند)
 • گسترش عفونت در کل بدن (سپسیس)
 • بازگشت مجدد یا عود بیماری
 • درد مداوم
 • درمان دارویی با آنتی بیوتیک ها
 • وقتی که بیماری شدید است
 • وقتی علت بروز آبسه یک بیماری مقاربتی است
 • وقتی سیستم ایمنی بیمار ضعیف است یا دیابت دارد

یکی از راه های اصولی و کمتر برای رفع آبسه مقعد جراحی می باشد. مرکز جراحی ماه درمان با بهره مند بودن از متخصصین حرفه ای با بورد تخصصی گزینه خوبی برای جراحی آبسته مقعد در تهران می باشد.

درمان آبسه مقعدی با لیزر

جراحی با لیزر جزئی در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی و احتمالاً تزریق آرام بخش انجام می شود. در این روش، جراح سوراخ کوچکی در پوست نزدیک به مقعد ایجاد کرده و آبسه را شکاف داده، چرک را تخلیه می کند. بیمار پس از این جراحی سرپایی می تواند به خانه برگردد . همان‌طور که در بالا اشاره شد آبسه‌هایی که سطحی هستند و با معاینه پزشک این موضوع مشخص می‌شود؛ با جراحی سرپایی و بدون بیهوشی با داروهای موضعی مخصوص قابل‌حل هستند.

قبل از عمل ممکن است پزشک یک دوره آنتی‌بیوتیک درمانی برای کمک به درمان عفونت و جلوگیری از بروز عفونت مرتبط در سایر نقاط بدن شروع کنید. این روش معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. این نوع از آبسه‌ها با خارج کردن خون و چرک‌ها و ترمیم محل انجام می‌شود. بیمار پس از چند روز بعد از جراحی می‌تواند به شغل خود بازگردد. مرکز جراحی ماه درمان به‌عنوان عضوی از خانواده کادر درمان پزشکی کشور با شما و دغدغه‌های شما آشناست و می‌تواند به شما کمک کند.

بعد از جراحی آبسه مقعدی چه کاری باید انجام دهیم؟

 • بعد از جراحی آبسه یا فیستول، درد و ناراحتی خفیفی وجود دارد که با داروهای مسکن غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا پاراستامول قابل کنترل است.
 • آبسه های تخلیه شده معمولاً باز گذاشته می شوند و بخیه نمی شوند و روی آنها پانسمان قرار می گیرد که باید هر چند وقت یکبار عوض شود.
 • برای پیشگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود.
 • تا ۵ روز بعد از عمل لکه بینی خون عادی است. اگر خونریزی زیاد باشد باید پزشک را مطلع کرد.
 • بیمار باید در هفته اول از انجام فعالیت های سنگین خودداری کند.
 • بیمار در تاریخی که جراح پیشنهاد میکند، برای بررسی پیشرفت روند بهبودی به وی مراجعه نماید

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی آبسه مقعدی پرداختیم. منظور از آن یک حفره عفونی بوده که در نزدیک راست‌روده واقع شده است. این حفره از چرک و خون پر شده است و درد و علایم مختلف ایجاد می‌کند. از دلایل آن می‌توان به مسدود شدن غدد مقعد، پارگی در کانال مقعد و … اشاره کرد. آبسه‌ها به دو نوع سطحی و عمیق اتفاق می‌افتند که هرکدام با علایم خاصی همراه است. 

برای درمان آبسه مقعدی از روش‌هایی مانند لیزر و جراحی در کلینک های معتبر از جمله مرکز جراحی ماه درمان استفاده می‌شود. درمان لیزر به علت شیوه آن حال عمومی بیمار به‌سرعت خوب می‌شود.

سوالات متداول

آبسه مقعدی چیست؟

آبسه مقعدی یک حفره عفونی است که در نزدیک راست‌روده واقع شده است.
زمانی به وجود می‌آید که این حفره از چرک و خون پر شود.

آبسه مقعدی با بواسیر چه تفاوتی دارد؟

آبسه زمانی ایجاد می شود که در داخل مقعد به طور طبیعی غددی وجود دارد و اگر غدد مقعد مسدود شوند باعث ایجاد عفونت می‌شود. اگر عفونت جدی باشد به آبسه تبدیل خواهد شد.
اما بواسیر رگ‌های متورم در مقعد و پایین راست‌روده هستند، شبیه رگ‌های واریسی. بواسیر می‌تواند در داخل راست‌روده یا در زیرپوست اطراف مقعد ایجاد شود.

آیا آبسه مقعدی درمان خانگی دارد؟

آبسه مقعدی به ندرت به خودی خود برطرف می شود و باید در اسرع وقت نسبت به تشخیص و درمان صحیح آن اقدام شود. چون اگر درمان آن به موقع و به درستی انجام نشود، می تواند شدت گرفته، منجر به بروز عوارض مثل فیستول، عفونت وغیره می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]