فیستول مقعدی یکی از بیماری‌های شایع مقعد است که درمان آن به دو روش عمل جراحی سنتی و نیز درمان با لیزر انجام می‌شود. یکی از رایج ترین سوالات و دغدغه‌های افراد مبتلا به فیستول مقعد انتخاب نوع درمان و هزینه درمان فیستول، برای هر کدام از این دو روش درمانی است در این نوشتار ضمن مقایسه این دو روش درمان هزینه‌های لازم برای درمان با هر کدام از ین دو روش را مقایسه خواهیم کرد.

جراحی و درمان فیستول با لیزر

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی نوع اتصال غیر طبیعی است که بین بافت های مقعد ایجاد می شود و منجر به تشکیل یک کانال غیر طبیعی در این ناحیه می‌شود. پزشکان دلایل مختلفی برای بروز فیستول بیان کرده‌اند که از جمله آن ها می توان به آبسه مقعدی کنترل نشده، عفونت های مقاربتی درمان نشده، بیماری کرون روده، سرطان راست روده و… اشاره کرد. بسته به محل ایجاد فیستول در مقعد و مدت زمان ایجاد آن این بیماری ممکن است علائم و عوارض متفاوتی در افراد ایجاد کند.

اگر فیستول درمان نشود، ممکن است گسترش عفونت در بدن مشکلات جدی برای فرد مبتلا رقم بزند. درمان فیستول مقعد در گذشته معمولا تنها با عمل جراحی ممکن بود اما در حال حاضر درمان با لیزر از بهترین و کم ریسک ترین روش های درمانی این بیماری است.

فیستول چیست؟
هزینه های درمان فیستول مقعدی

 

انواع روش های درمانی فیستول

به طور کلی انواع روش های درمان فیستول مقعدی شامل موارد زیر هستند:

  1. لیزر درمانی
  2. فیستولوتومی
  3. پلاگین تراپی
  4. استفاده از فلپ پیشرفته
  5. چسب فیبرین
  6. مسدود کردن مجرای فیستول بین اسفنکتریک

جراحی و درمان بواسیر با لیزر

هزینه درمان فیستول​ مقعد با لیزر

درمان فیستول با لیزر یکی از بهترین روش‌های درمان این بیماری است. این درمان به صورت سرپایی و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و به بستری و بیهوشی نیازی ندارد. همچنین درمان فیستول مقعد با لیزر دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد و تقریبا می توان گفت بیماری بعد از انجام لیزر می تواند به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهد.

بسته به میزان شیوع عفونت، اندازه و نوع فیستول، محل فیستول مقعد و نوع لیزر کلینیک درمان کننده هزینه درمان فیستول​ مقعد با لیزر متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی در رابطه هزینه درمان فیستول​ با لیزر می‌توان گفت به دلیل عدم نیاز به بستری، دارو و نیز دوره نقاهت کوتاه معمولا درمان با لیزر به صرفه ترین روش برای درمان فیستول است.

روش ها و هزینه درمان فیستول​
هزینه های درمان فیستول با لیزر

 

هزینه درمان فیستول​ با عمل جراحی

عمل جراحی هم یکی از روش های متداول درمان فیستول مقعدی است در عمل جراحی هم مانند درمان با لیزر باید عفونت به طور کلی تخلیه و مسیر باز شده ترمیم شود. بسته به نوع فیستول و زمان و محل تشکیل آن در درمان فیستول با عمل جراحی از تکنیک های مختلفی برای بهبود بیماری استفاده می شود.

بدیهی است که عمل جراحی نسبت به درمان با لیزر درد بیشتری دارد و دوره نقاهت آن طولانی است. هزینه درمان فیستول​ با عمل جراحی هم بسته به تکنیک به کار رفته، دستمزد پزشک، هزینه بستری بیمارستان و عوامل دیگر متغییر است. به طور کلی تعیین قیمت دقیق درمان فیستول بدون معاینه پزشکی ممکن نیست.

هزینه جراحی هموروئید با لیزر

هزینه درمان فیستول​ با لیزر ارزان تر است یا عمل جراحی؟

همان طور که اشاره شد پاسخ به این سوال به بیماری و پیشرفت آن بستگی دارد ولی در شرایط مشابه می توان گفت به دلیل اینکه در درمان با لیزر برخلاف درمان با عمل جراحی لیزری به هزینه بستری بیمارستان، هزینه داروی بیهوشی نیست و دوره نقاهت بدون نیاز به دارو و به سرعت سپری می شود، هزینه درمان فیستول​ با لیزر بسیار به صرفه تر از هزینه درمان فیستول​ با عمل جراحی است.

همچنین این نکته مهم را باید در نظر گرفت که درمان فیستول مقعدی با عمل جراحی ممکن است دائمی نباشد و با وجود اینکه بیمار دوره نقاهت طولانی و در ناشی از جراحی را تحمل کرده ممکن است دچار بازگشت بیماری شود. در درمان با لیزر هزینه بسته به میزان پیشرفت بیماری و تعرفه کلینیکی که درمان در آن انجام می‌شود برای افراد مختلف متفاوت است، اما به دلیل بدون بازگشت بودن و دوره بستری و نقاهت کمتر درمان با لیزر به صرفه‌تر است.

البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که به دلیل اینکه درمان با لیزر مشمول قانون جراحی‌های با بستری زیر شش ساعت می‌شود هزینه درمان فیستول​ با لیزر توسط بیمه‌های عادی مانند بیمه تامین اجتماعی پرداخت نمی‌‌شود، اما برخی از بیمه های تکمیلی بخشی از هزینه‌ی درمان این بیماری به کمک لیزر را پوشش می‌دهند.

لذا چون استفاده از بیمه برای درمان با لیزر تقریبا منتفی است بیمار باید پس از معاینه و تعیین دقیق هزینه درمان فیستول​ با عمل جراحی و درمان با لیزر نسبت به انتخاب روش درمانی اقدام کند. بدیهی است که درمان با لیزر طول درمان، دوره نقاهت و عوارض اندکی دارد، اما به هر حال روش جراحی هم یک روش پر کاربرد برای درمان این بیماری است.

هزینه درمان فیستول​
هزینه های جراحی فیستول با لیزر

 

پیشگیری از ابتلا به فیستول

سبک زندگی سالم و جلوگیری از بروز یبوست طولانی مدت با مصرف مایعات و سبزیجات می‌تواند نقش پیشگیرانه از بروز بیماری‌های نشیمنگاهی مانند فیستول داشته باشد. عدم برقراری ارتباط جنسی محافظت نشده هم چنین می‌تواند با پیشگیری از بروز عفونت‌های مقاربتی، ریسک ابتلا به بیماری هایی مانند فیستول را کاهش دهد. بنابراین افراد می‌توانند با رعایت برخی نکات ساده از بروز بیماری های عفونی مانند فیستول پیشگیری کنند.

درمان کیست مویی با لیزر

سخن پایانی

در این گفتار اطلاعاتی پیرامون هزینه درمان فیستول​ مقعدی با جراحی و لیزر در سال ۱۴۰۱ بیان شد. فیستول مقعدی به عنوان یک بیماری عفونی در ناحیه نشیمنگاه به دو روش رایج جراحی و درمان با لیزر تحت درمان قرار می‌گیرد.

درمان فیستول با لیزر هم از نظر هزینه‌های درمان و هم از نظر بهبود غیر قابل بازگشت بیماری و دوره نقاهت کوتاه بهتر است. تعیین قیمت دقیق عمل جراحی فیستول و یا هزینه درمان فیستول​ با لیزر بدون معاینه پزشک و ممکن نیست و برای هر فرد بسته به میزان پیشرفت بیماری متفاوت خواهد بود.

لذا تعیین حدود هزینه درمان فیستول​ تنها بعد از معاینه ممکن است، اما در یک مقایسه کلی به دلیل عدم نیاز به بستری و بیهوشی در درمان با لیزر این روش درمانی از هر نظر به صرفه تر از عمل جراحی است.

جهت ارتباط با مجرب ترین پزشکان مرکز تخصصی لیزر هموروئید و دریافت مشاوره و اطلاع از هزینه درمان فیستول​، از طریق راه های ارتباطی با ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

مقالات مرتبط

2 دیدگاه دربارهٔ «هزینه درمان فیستول با لیزر و جراحی در سال ۱۴۰۱​»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *