شقاق واژینال بریدگی‌های کوچکی است که در ناحیه بیرونی دستگاه تناسلی زنان (واژینال) ایجاد می‌شود. این بریدگی‌ها به دلایل مختلف ایجاد می‌شوند و ممکن است باعث خارش، کبودی، درد و عفونت شوند. اندازه زخم‌های ایجاد شده در شقاق واژینال معمولا چند میلی متر است که در موارد حاد به دو سانتی متر می‌رسد. شقاق واژینال در اکثر مواقع بدون دارو و درمان خاصی به صورت خود به خود بهبود می‌یابد. اما در برخی از موارد ممکن است به دارو و سایر درمان‌های پزشکی نیاز باشد. در ادامه اطلاعات جامعی پیرامون شقاق واژینال و راه‌های درمان آن بیان می‌شود.

بیشتر بدانید: روش های درمان خونریزی مقعد بدون درد و خونریزی

علل شقاق واژینال

شقاق واژن (واژینال) به دلایل مختلفی ایحاد می‌شود. به جز حوادث ناگهانی مانند تصادفات و موارد مشابه که ممکن است سبب بریدگی در نواحی مختلف بدن از جمله واژن شوند. دلایل دیگری نیز برای شقاق واژن می‌توان بیان کرد. از جمله مهم ترین علل این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رابطه جنسی

فعالیت جنسی یکی از علل عمده شقاق واژن (واژینال) است. فعالیت جنسی شدید می‌تواند در مواردی باعث بریدگی واژن شود. علاوه بر فعالیت جنسی شدید وارد کردن اشیا به واژن و تحریک این ناحیه با فشار و مواد شیمیایی در حین رابطه می‌تواند باعث بروز زخم و بریدگی شود. خشکی واژینال، آتروفی، بیماری‌های پوستی، کمبود ویتامین ث و فشار فیزیکی می‌تواند احتمال شقاق واژینال در طول رابطه جنسی را افزایش دهد.

جراحی هموروئید با لیزر 

شقاق واژینال چیست؟
هزینه های بیماری شقاق واژینال

حذف موهای زائد

به طور کلی پاکسازی موهای زائد به هر روشی که باشد ممکن است باعث ایجاد زخم‌های میکروسکوپی در ناحیه واژن شود و راهی برای نفوذ باکتری‌ها و انواع میکروب و در نتیجه بروز عفونت به این ناحیه ایجاد کند. پاکسازی موهای ناحیه تناسلی به وسیله اشیا تیز مانند تیغ یکی از راه‌های رایج ایجاد بریدگی در ناحیه واژینال است. همچنین استفاده از وکس برای پاکسازی‌های موهای زائد هم ممکن است باعث کشیدگی، کبودی و آسیب به پوست واژن شود.

البته روش‌های دیگر مانند استفاده از کرم‌های موبر هم ممکن است باعث ایجاد حساسیت، خارش و سوزش شوند و در مواردی به شقاق واژینال منجر شوند. افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی، خشکی پوست و کمبود ویتامین ث ممکن است بیشتر در معرض بریدگی ناشی از پاکسازی موهای زائد باشند.

درمان شقاق (فیشر) – با لیزر بدون درد و خون ریزی

بارداری و زایمان طبیعی

یکی از علل رایج شقاق واژینال فشار ناشی از بارداری و نیز زایمان طبیعی است. فشار ناشی از زایمان طبیعی در مواردی موجب شقاق حاد می‌شود و پزشک برای ترمیم بریدگی ایجاد شده از روش‌های درمانی مانند لیزر و بخیه زدن استفاده می‌کند. شقاق ناشی از زایمان طبیعی ممکن است تا چند هفته بعد از زایمان باعث احساس درد و ناراحتی و همچنین کوفتگی و کبودی شود.

ارزیابی شدت عارضه

یکی از مهم‌ترین مواردی که در مورد شقاق واژن باید به آن توجه شود درمان این مشکل قبل از ایجاد عفونت است. برای تشخیص و ارزیابی شدت بریدگی می‌توانید از یک آینه کوچک برای مشاهده واژن استفاده کنید. برای مشاهده دقیق ناحیه بهتر است که به حالت دراز کش و یا نشسته در لبه یک صندلی به بررسی بریدگی‌ها بپردازید. همچنین می‌توانید دست خود را با آب و صابون تمیز بشویید و زخم‌ها را لمس کنید تا شدت جراحت را درک کنید.

دکتر بواسیر و هموروئید

در صورتی که زخم کوچک هستند و تعداد آن‌ها زیاد نیست بدون اقدام خاص و بعد از مدت زمان کوتاهی بهبود می‌یابند کافیست در مدت نقاهت از فشار آوردن به ناحیه، دستکاری زخم‌ها و استعمال مواد شیمیایی خودداری کنید. در صورتی که بریدگی‌ها به تعداد زیاد یا عمیق هستند و سبب ایجاد درد شدید و عفونت شده‌اند علاوه بر رعایت نکاتی که در ادامه توصیه شده‌اند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

شقاق واژینال چیست؟
روش های درمان شقاق واژینال

هزینه درمان هموروئید با لیزر

 

درمان‌های شقاق واژینال

بریدگی در ناحیه واژن مانند بریدگی در نقاط دیگر بدن نیاز به مراقبت دارد. اگر چه بریدگی‌های سطحی به خودی خود بهبود می‌یابند و ممکن است تنها چند روز باعث احساس ناراحتی، سوزش و یا خونریزی‌های خفیف شوند. درمان‌های خانگی می‌توانند عوارض ناشی از شقاق را به حداقل برسانند و درمان را تسریع کنند.

البته در موارد حاد درمان‌های پزشکی مانند ترمیم شقاق واژن با لیزر co2 و بخیه زدن هم برای درمان شقاق مورد استفاده قرار می‌گیرند. پیشنهادات زیر به تسریع بهبودی شقاق واژن کمک می‌کنند.

  • از مصرف هر گونه شوینده یا خوشبوکننده دارای رایحه و حتی بدون رایحه برای ناحیه تناسلی خودداری کنید.
  • برای ارزیابی شدت زخم و روند بهبود می‌توانید محل زخم را لمس کنید البته حتما باید دستان خود را قبل از لمس این ناحیه با آب و صابون بشویید.
  • تا زمان بهبودی از لباس زیرهای نخی و ‌گشاد استفاده کنید.
  • از خیس کردن موضع و استفاده از دستمال کاغذی خودداری کنید.
  • در طول دوره درمان از روابط جنسی محافظت نشده و فشار زیاد به واژن در حین نزدیکی جلوگیری کنید.
  • برای بهبود التهاب می‌توانید از کمپرس یخ در ناحیه مورد نظر استفاده کنید.
  • اگر تعداد و عمق بریدگی‌ها زیاد است حتما به پزشک مراجعه کنید.
راه های درمان شقاق واژینال
هزینه های درمان شقاق واژینال

درمان زگیل تناسلی را جدی بگیرید!

سخن پایانی

شقاق واژینال یکی از بیماری‌های ناحیه واژن است که در طی آن واژن دچار بریدگی می‌شود. بریدگی ناشی از شقاق ممکن است به دلیل مقاربت محافظت نشده، فرو رفتن اشیا در واژن، بریدگی به علت پاکسازی موهای زائد یا فشار ناشی از زایمان طبیعی ایجاد شوند. شقاق واژن معمولا عارضه‌ای جدی نیست و تنها باعث احساس درد و سوزش و در برخی موارد خونریزی خفیف می‌شود و نیازی به درمان پزشکی ندارد.

تنها در مواردی که تعداد زخم‌ها و بریدگی‌ها زیاد باشد یا عمق بریدگی زیاد باشد بیمار باید برای درمان به پزشک مراجعه کند. پزشکان حاذق مرکز تخصصی لیزر هموروئید، برای درمان شقاق واژینال معمولا از لیزر و در برخی از موارد از بخیه و یا تجویز پمادها استفاده می‌کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *