زگیل تناسلی چیست؟ زگیل تناسلی شایع‌ترین عفونت ویروسی است که از راه رابطه جنسی منتقل می‌شود و عامل آن ویروس پاپیلوم انسانی است که حین تماس جنسی منتقل می‌شود. اگر زگیل تناسلی درمان نشود، بزرگ می‌شود یا تعداد آن افزایش می‌یابد. زگیل تناسلی اگر درمان نشود آسیبی به سلامتی نمی‌زند، اما تحمل آن ناراحت کننده است و ظاهر نا‌زیبایی دارد . با درمان کردن زگیل احتمال سرایت آن به دیگران کاهش می‌یابد .

دوره نفاهت 7 روز
نوع بی حسیموضعی

تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی

زگیل‌های عادی می‌توانند در هر قسمتی از بدن به وجود بیایند اما زگیل‌‍‌های تناسلی تنها روی اندام تناسلی پدیدار میشود. اندام هایی مثل لگن ، واژن، آلت تناسلی یا دور مقعد ( زگیل‌های دور مقعد، زگیل مقعدی هم نامیده می‌شوند). زگیل‌های عادی در قسمت‌های مختلف بدن مثل پوست دست معمولا یک واحد هستند اما زگیل‌های معقدی ممکن است در گروه‏ های چندتایی خودشان را نشان بدهند و در صورت عدم درمان، بیشتر هم بشوند.

زگیل های تناسلی گنبدی شکل نیستند اما از سطح پوست بالاتر می ‏آیند و به شکل تخت رشد می‌کنند. رنگشان هم معمولا نزدیک به پوست است، مثل صورتی یا قهوه‏ای روشن. رنگ این زگیل‌ها ممکن است در طول زمان تغییر کند. بد نیست بدانید که بعد از از بین رفتن زگیل تناسلی، رنگ آن ناحیه پوست به حالت قبلی برمی‌گردد .

زگیل تناسلی چیست؟
هزینه های درمان زگیل تناسلی چیست؟

علائم زگیل تناسلی

‌زگیل تناسلی هم مثل هر بیماری ویروسی دیگری در مرحله فعال علائم خودش را نشان می‌دهد. درست مثل تبخال که ممکن است ویروس غیرفعال آن مدت‏ ها در بدن ما وجود داشته باشد و در یک موقعیت خاص بیرون بیاید‎ اما حتی در زمان غیرفعال، اچ‏پی‌وی می‌تواند منتقل شود پس باید مراقب آن باشیم.

بیشتر افراد مبتلا به اچ‌‏پی‌وی علامتی ندارند و یا علائم خیلی خفیف دارند که معمولا از آن‌ها عبور می‌کنند. این علائم شامل درد، خونریزی خفیف خارش و سوزش است وگاهی – در صورت درمان نشدن- گسترده شدن زگیل‌ها تا جایی که با چشم دیده شوند. این علائم یعنی چند هفته تا چند ماه از رابطه جنسی بیماری زا گذشته است

زگیل‌های تناسلی درمان‏های مختلفی دارند. در بعضی از مواقع، یک عمل جراحی کوچک و بدون بیهوشی میتواند به شما کمک کند تا در زمان کوتاهی زگیل روی پوستتان را بردارید ، لیزر هم یکی از عوامل موثر بر زگیل‌های تناسلی است.

آزمایش خون زگیل تناسلی

برای تشخیص نوع زگیل های تناسلی و وجود ویروس اچ پی وی در بدن فرد علاوه بر انجام تست پاپ اسمیر که روشی مخصوص خانم هاست، روشی با نام روش مولکولی وجود دارد که هم برای خانم ها و هم برای آقایان قابل استفاده است. میزان حساسیت و دقت این روش بسیار بالاست و می‌تواند به طور دقیق مشخص کند که آیا شخص به ویروس اچ پی وی مبتلا است یا خیر ؟

یکی از راه های انجام روش مولکولی انجام روش ژنوتایپینگ است که به وسیله ی آن ژن اچ پی وی را توالی یابی می کنند و از این طریق به این مساله که آیا فرد به ویروس آلوده است یا خیر پی می برند.

زگیل تناسلی چیست؟
هزینه های درمان زگیل تناسلی

راه‌های درمان زگیل تناسلی زنان و مردان

شاید افراد زیادی از مراجعه به پزشک خجالت بکشند ولی باید بدانید که هرچه درمان زگیل های تناسلی خود را سریع تر و زودتر آغاز نمایید درمان آن راحت تر است. داشتن استرس و پنهان کردن بیماری زگیل تناسلی فقط روند درمانی آن را کندتر و سخت تر می‌کند . معمولا استفاده از پماد زگیل برای کنترل و درمان این بیماری توصیه می‌شود.

روش‌های درمان زگیل تناسلی مردان و زنان تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد و هر دو باید با توجه به اندازه و محل دقیق زگیل‌ها یکی از درمان‌های کرایوتراپی یا لیزر را انتخاب کنند. از آنجایی که برخی تیپ های این ویروس می تواند باعث بروز انواع سرطان شود درمان سریع و زودهنگام زگیل‌های تناسلی از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی تا زمانی که شما به زگیل‌های تناسلی مبتلا هستید نمی‌توانید با شریک جنسی خود ارتباط جنسی برقرار نمایید زیرا امکان سرایت زگیل ها وجود دارد .

به طور کلی برای تمامی انواع زگیل‌های تناسلی درمان‌های زیر در نظر گرفته می‌شود :

 • لیزر درمانی
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن با الکتروکوتر
 • عمل جراحی
 • دارو درمانی

چند نکته مهم درباره زگیل تناسلی

 • در صورت ابتلا به زگیل تناسلی ، حتماً به شریک جنسى خود اطلاع دهید.از اتهام زدن و فرافکنی در مورد علت ابتلا خودداری کنید. همچنین لازمست، هر دو به پزشک مراجعه کنید و همزمان تحت درمان قرار بگیرید. از آنجا که زگیل تناسلی به شدت واگیردار است،احتمال ابتلای شریک جنسی سه ماه بعد از مشاهده اولین زگیل تقریبا” قطعی ست. بنابراین حتى اگر یکى از زوجها، هیچ علامت و ضایعه ى پوستی قابل مشاهده نداشته باشد، برای اطمینان ،باید معاینه و بررسی شود .
 • خانمهاى باردار یا خانمهایی که قصد بچه دار شدن دارند و مبتلا به زگیل تناسلی هستند، باید حتماً تحت درمان قرار بگیرند. چون اگرچه به‌ندرت ولى احتمال انتقال به نوزاد وجود خواهد داشت.
 • در یک فرد سالم، معمولا زگیل ها، توسط سیستم ایمنى بدن، محدود می‌شود؛ اما ابتلا به زگیل تناسلی به معنی ضعف سیستم ایمنی نیست.مطالبیکه این روزها در مورد درمان زگیل تناسلی با استفاده از داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی ( نواع مکمل ها و قارچ گا نودرما و … ) تبلیغ می شود؛ صرفا” مقاصد تجاری داشته و مستند علمی ندارد .
زگیل تناسلی چیست؟
چگونه از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کنیم؟

فقط در صورتیکه به یکی ازموارد زیر برخورد کردید به پزشک تان اطلاع دهید تا در صورت صلاحدید بررسی های لازم را انجام دهد

 • افزایش سریع و پیشرونده ی تعداد یا اندازه زگیل ها
 • عود غیرطبیعی زگیل تناسلی
 • عفونت های مکرر مثل عفونت های عودکننده دستگاه تنفسی،ادراری و پوست
 • خانمهایی که درمعرض ویروس اچ پی وی قرار گرفته اند (همسران مبتلایان به زگیل تناسلی ) چه مبتلا به زگیل تناسلی شده باشند و چه نشده باشند، بهتراست، آزمایش پاپ اسمیر (غربالگری سرطان گردن رحم ) انجام دهند.
 • یکی از عوامل پنهان کاری مبتلایان به زگیل تناسلی ،نگرانی از قضاوت اطرافیان است.توصیه می کنم به هیچوجه تشخیص و درمان را به این دلیل یا به علت شرم ،به تأخیر نیاندازید. زگیل تناسلی یک بیماری عفونی و به شدت مسری است و انکار و فرافکنی در مورد آن ، درمان را سخت‌تر می کند
 • گرچه زگیل تناسلی به شدت واگیردار و پردردسر است ولى پیشگیری از آن چندان سخت نیست، برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی؛ توصیه می شود از رابطه جنسی با افرادی که شرکای جنسی متعدد داشته یا دارند،خودداری شود. مطالعات در سراسر جهان نشان می دهد که احتمال آلودگی به ویروس اچ پی وی با افزایش تعداد شرکای جنسی رابطه مستقیم دارد .
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]