جراحی و درمان شقاق و فیشر با لیزر

بیماری شقاق و یا همان زخم مقعد، در اثر شکاف و پارگی در نواحی پوست مقعد شما اتفاق می افتد. این بیماری، درد، ناراحتی و التهاب زیادی را برای مبتلایان ایجاد می‌کند. این بیماری، درمان فوری را می‌طلبد. البته چنانچه زخم شما جزئی است و در مراحل ابتدایی شکل گیری خود باشد، می توانید توسط برخی اقدامات خود مراقبتی برطرف شود.

اما این نمونه روش‌های خود مراقبتی همواره جوابگو نیستند و در مواقعی که زخم مبتلایان رشد و پیشرفت بیشتری را داشته، لازم است برای درمان و بهبود این بیماری به جراحی و درمان شقاق با لیزر نیز نیاز پیدا کنید.

جراحی و درمان شقاق و فیشر با لیزر
جراحی و درمان شقاق و فیشر با لیزر

دلایل ایجاد بیماری شقاق

خشکی مدفوع و یبوست از دلایل اصلی شکل گیری این بیماری محسوب می شوند. این موارد سبب می شوند تا فشار بالایی به دیواره مقعد وارد شود و پارگی هایی را نیز در این ناحیه به وجود بیاورد. به همین جهت است که به هیچ عنوان نباید علائمی نظیر یبوست طولانی گردد. چرا که میتواند عوارض متعددی را به همراه داشته باشد. این بیماری محدود به سن خاصی نیست و می‌تواند برای افراد با سنین مختلف اتفاق بیفتد. نکته مهم درباره این بیماری آن است که باید حتما به موقع برای درمان شقاق اقدام نمود تا بیش از پیش تشدید نشود.

برای مبتلایان بیماری شقاق انتخاب روشی برای درمان و بهبود این بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به طور معمول بیماران در پی روش درمانی هستند که در کنار اثربخشی و تاثیر بالای آن، کمترین عوارض جانبی را داشته باشد و پروسه درمان آن نیز در کوتاه مدت انجام شود. پیشنهاد می‌کنیم برای طول درمان شقاق خود، از پزشکان متخصص و باتجربه در این زمینه مشورت بگیرید. بیماران با مشورت پزشکان می‌توانند بهترین شیوه درمان را متناسب با پیشرفت بیماری و عمق پارگی در نواحی مقعد خود داشته باشند.

زخم مقعد، همان فیشر آنال و یا شقاق می باشد و این موضوعی است که اغلب مبتلایان آن را نمی دانند. همین مورد سبب می شود تا بیماران به صورت خودسرانه درمان های خانگی را شروع نمایند. عدم مشورت مبتلایان به پزشکان مربوطه و استفاده از داروها و یا درمان های خانگی سبب می شود تا بیماری با شدت بیشتری پیشرفت نماید و عمق زخم نیز بالاتر رود و وسعت زخم نیز افزایش پیدا کند. چنانچه زخم مقعدی به این شرایط نیز برسد، دیگر مصرف داروها جهت درمان آن اثربخشی مطلوبی را ندارند. در این حالت تنها روش برطرف کردن این بیماری، درمان شقاق با لیزر و یا جراحی می باشد.

درمان شقاق و فیشر

جراحی و درمان شقاق و فیشر با لیزر
هزینه های مناسب جراحی و درمان شقاق و فیشر با لیزر در مرکز تخصصی لیزر هموروئید

جهت درمان این بیماری، لازم نیست حتما از طریق جراحی اقدام شود. چنانچه در همان مراحل ابتدایی این بیماری که زخم مقعد به طور سطحی است و عمق بالایی را ندارد، اقدامات درمانی مربوطه آن صورت بگیرد، بیماری به صورت مزمن شکل نخواهد گرفت. علائم فیشر آنال با توجه به پیشرفت این بیماری و یا مدت زمانی که از شکل گیری آن گذشته است، میتواند تغییراتی را داشته باشد. اما اگر نشانه ها و این علائم را مشاهده کردید، بهتر است حتما به پزشک مراجعه نمایید.

نشانه ها و علائم بیماری شقاق به هموروئید شباهت زیادی را دارد. به همین جهت است که توصیه میکنیم از درمان های خانگی صرف نظر کنید و تشخیص قطعی و دقیق این بیماری را به پزشکان مربوطه بسپارید.
با مراجعه به پزشک متخصص شقاق و بررسی سوابق بیماری خود و انجام معاینات پزشکی مربوطه، بهترین روش درمان برای بیماران با توجه به نوع زخم آنها در نظر گرفته می‌شود.‌

چنانچه زخم مقعدی مبتلایان خفیف و یا حاد باشد، گاها روش های درمانی خانگی و مصرف داروها می‌تواند به بهبود بیماری کمک کند و یا حتی روش درمان پیشنهادی پزشک برای درمان مبتلایان نیز باشد. اما چنانچه این بیماری پیشرفت و رشد داشته باشد، این روش های درمانی چندان کارساز نخواهد بود.

در این صورت پیشنهاد می شود که جهت جلوگیری از اتلاف زمان و سخت شدن پروسه درمان بیماری شقاق مزمن، از همان مراحل ابتدایی به دنبال یکی از روش هایی نظیر درمان با لیزر و یا گاها جراحی نیز باشید.

جراحی و درمان شقاق و فیشر با لیزر
هزینه های جراحی و درمان شقاق و فیشر با لیزر در مرکز تخصصی لیزر هموروئید

درمان شقاق مقعدی با لیزر

درمان شقاق و یا همان فیشر آنال با روش لیزردرمانی از جدیدترین روش ها برای درمان این بیماری محسوب می شود. این بیماری از انواع بیماری های کم تهاجم است. به همین جهت است که امروزه به طور تقریبی این روش درمان را می‌توان جایگزین مناسبی برای جراحی شقاق که روشی بسیار پرخطر است، تعریف نمود. درمان شقاق با لیزر برای آن دسته از مبتلایان که از تیغ جراحی و اتاق عمل ترس دارند و یا روش های درمانی ساده تری را برای درمان خود مدنظر دارند، بسیار مورد توجه است.

درمان شقاق و یا فیشر آنال با روش لیزردرمانی بدون هیچ گونه تزریق داروی بیهوشی و به شکل سرپایی صورت می‌گیرد. مدت زمان این عمل نیز حدودا کم تر از نیم ساعت برآورد شده است. در این نوع روش درمان، از بی حسی موضعی به جای بیهوشی کامل استفاده می‌کنند.‌ با این روش، با کمک اشعه لیزر محل زخم ترمیم پیدا می‌کند و در واقع بازسازی می‌شود. همچنین درصورت لزوم، زائده های اضافی آن نیز برداشته می شوند.

چنانچه به کاهش فشار در نواحی مقعد احتیاج باشد، می توان به کمک اشعه لیزر برشی را در عضله ایجاد نمود تا فشار نیز کاهش پیدا کند.‌ از مزایای این روش می‌توان به ترخیص بیماران بلافاصله پس از درمان اشاره نمود. در این صورت هیچ گونه نیازی به استراحت طولانی مدت نخواهد بود. اما نکات مهمی هستند که مبتلایان پس از لیزردرمانی می بایست جهت پیشگیری از بازگشت و تشدید مجدد بیماری رعایت نمایند.

از نگرانی های مبتلایان به این بیماری جهت درمان شقاق با لیزر می توان به شکل ظاهری مقعد بعد از پروسه درمان اشاره نمود.‌ از آنجایی که درمان شقاق مقعدی با لیزردرمانی با ظرافت و دقت بالایی انجام میگیرد و با برش های کوچکی نیز صورت میگیرد، مقعد به شکل اولیه خود برمیگردد. تخصص، مهارت و تجربه پزشک نیز در این روش درمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

مزایای درمان شقاق با لیزر

از آنجایی که درمان بیماری شقاق با روش لیزردرمانی در مقایسه با عمل جراحی درمان این بیماری از مزایای بیشتری برخوردار است، بسیار مورد توجه بیماران قرار گرفته است و توانسته پزشکان را نیز به این روش ترغیب نماید. در ادامه به برخی از مزایای درمان شقاق با لیزر می پردازیم.‌
درمان شقاق با روش لیزردرمانی به صورت سرپایی و بدون تزریق بیهوشی انجام می شود.‌ این نوع درمان تنها در یک جلسه و توسط پزشکان متخصص انجام میگیرد. لیزردرمانی روشی است که بدون هیچ‌گونه خونریزی و درد صورت میگیرد. درمان شقاق با لیزر، احتیاجی به پانسمان ندارد. بیماران پس از انجام پروسه لیزردرمانی می توانند به فعالیت های روزمره خود بپردازند.
در این روش هیچ نیازی به بستری شدن وجود نخواهد داشت. از نکات بسیار مهم در انجام این نوع درمان، عدم وجود عوارض جانبی آن به شمار می رود.‌ لیزردرمانی راهی است که به عنوان یک درمان قطعی برای فیشر آنال و یا شقاق محسوب می شود. همچنین احتمال عود و تشدید این بیماری در این روش حدودا صفر محاسبه شده است.

جراحی و درمان شقاق یا فیشر با لیزر
روش های جراحی و درمان شقاق یا فیشر با لیزر در مرکز تخصصی لیزر هموروئید

مراقبت های درمان شقاق با روش لیزر درمانی

مراقبت های پس از عمل، مجموعه اقداماتی هستند که در روند درمان از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در حقیقت تکمیل کننده پروسه درمان تلقی می شوند. رعایت این مراقبت ها، به مبتلایان کمک می کند تا در مدت زمان کمتری بتوانند سلامت و بهبودی کامل خود را به دست بیاورند و از عود و تشدید مجدد این بیماری جلوگیری شود.

رعایت نکات مربوطه به تغذیه از جمله اقداماتی است که می‌تواند ‌پس از درمان شقاق با لیزر درمانی به پیشرفت بیماری کمک کند. مصرف کافی انواع مایعات و خوراک های فیبردار، دفع مدفوع را برای بیماران راحت تر می سازد.‌ انجام اقدامات و فعالیت های سبک و پیاده روی، می تواند گردش خون را افزایش دهد و خون رسانی بالا به لگن، بهبود و پیشرفت بیماری را در پی خواهد داشت.

صابون و انواع شوینده های معطر باعث بروز تحریکاتی در نواحی مقعد خواهد شد. استفاده از این موارد پس از جراحی اصلا به بیماران توصیه نمیشود.‌ تقویت عضلات لگن و پاکسازی مقعد می تواند با استفاده از آب گرم انجام شود. حتما نکات مربوط به پاکیزگی محیط جراحی را جدی بگیرید تا از بروز عفونت نیز جلوگیری شود.

هزینه جراحی شقاق با لیزر

تعیین هزینه های جراحی شقاق با لیزر می تواند بسته به عوامل مختلفی متغیر باشد. محل قرارگیری بیماری، عمق عارضه و وسعت آن از جمله عواملی هستند که می توانند هزینه های این بیماری را تغییر دهند. علاوه بر این موارد، نوع کلینیک و تجهیزاتی که جهت انجام این عمل در اختیار مبتلایان قرار میگیرد، نیز بسیار در هزینه های جراحی موثر است. به همین جهت است که برای تعیین هزینه های دقیق درمان این بیماری می بایست به صورت حضوری مراجعه کنید.‌‌

از آنجایی که درمان شقاق با لیزر در مقایسه با دیگر روش ها جواب قطعی تری دارد، هزینه عمل آن نیز نسبت به روش های جراحی افزایش بالاتر خواهد بود.

جراحی و درمان شقاق یا فیشر با لیزر
جراحی فیشر مقعدی با لیزر در ماه درمان بدون درد

مراقبت های لازم پس از عمل شقاق با لیزر

پس از درمان مبتلایان با لیزر، بیماران هیچ‌گونه نیازی به رعایت مراقبت های خاصی پس از عمل نخواهند داشت. اما حتما باید سلامت مربوط به گوارش خود را حفظ نمایند تا از ابتلا به یبوست نیز جلوگیری گردد. در ادامه به بررسی نکاتی می پردازیم که با رعایت آنها تا حدود زیادی می توانید دوران پس از عمل خود را آسان تر سپری نمایید.

مصرف مواد غذایی دارای فیبر: استفاده روزانه به میزان ۳۰ گرم از مواد غذایی فیبردار به خوبی می تواند از ابتلای بیماران به یبوست جلوگیری نماید‌. سبزیجات، میوه جات، حبوبات و آجیل از جمله مواردی هستند که مصرف آنها بسیار در روند درمان شقاق کمک کننده می باشد.

مصرف آب به مقدار کافی: مصرف آب به میزان کافی بسیار می تواند در نرم نگه داشتن مدفوع نقش موثری را داشته باشد. نوشیدن آب تاثیر بسیاری در نرم نگه داشتن مدفوع دارد. نوشیدن مایعات نظیر آب از جمله مراقبت های پس از عمل به شمار می رود که پروسه درمان را تسریع می نماید.

رعایت نکات بهداشتی: تمیز و پاکیزه نگه داشتن مقعد پس از عمل با لیزر از اهمیت بالایی برخوردار است. نکته مهم آن است که شست و شوی این نواحی با پاک کننده ها به صورت منظم سبب می شود تا پوست بیماران حساسیت پیدا کند و عفونت را ساده تر به خود جذب نماید.

مصرف ملین ها: مصرف ملین‌های دارویی و طبیعی سبب می شود تا از ابتلای بیماران به یبوست جلوگیری گردد. اما نکته مهم در استفاده از این مواد، آن است که مصرف و استفاده بی رویه آن می تواند تاثیرات منفی و‌ تأثیرگذاری را به دنبال داشته باشد.

رسیدگی و اهمیت به سلامت روند دستگاه گوارش: همواره به بیماران توصیه می شود که هنگامیکه احساس دفع را در خود حس کردند، به هیچ عنوان آن را به تاخیر نیندازند و یا به بدن خود فشار بیش از حد وارد نکنند. این عمل یبوست را به همراه خواهد داشت که در نهایت سلامت سیستم گوارشی شما را در خطر خواهد انداخت.

استفاده از لباس مناسب: بیماران پس از عمل خود، می بایست از پوشش لباس های جذب و دارای الیاف پلاستیکی و مصنوعی خودداری نمایند. چرا که این لباس ها، سبب تشدید این بیماری خواهند شد.

کنترل و مدیریت احساس درد: چنانچه بیماران پس از درمان شقاق با لیزر درد را در خود حس کردند، می توانند از دارو های مسکن نیز استفاده نمایند. علاوه بر آن، مصرف کمپرس یخ نیز می تواند تا حد زیادی برای بیماران تسکین دهنده باشد.

انجام ورزش و تحرک: انجام انواع ورزش های سبک نظیر پیاده‌روی های روزانه می تواند از بروز اسپاسم در نواحی مقعد پیشگیری نماید و در بهبود و درمان بیماری نیز به شما کمک نماید.

جراحی و درمان فیشر و شقاق با لیزر
هزینه های جراحی و درمان فیشر و شقاق با لیزر در ماه درمان

سخن پایانی

در انتخاب کلینیک درمان شقاق به روش لیزردرمانی می بایست با عوامل مختلفی توجه نمایید. نوع دستگاه های به کار گرفته شده و به روز بودن آنها از موارد مهم در درمان این بیماری به شمار می روند. همچنین مهارت، تجربه و سوابق موفق پزشکان از فاکتور های پراهمیتی است که میتواند به صورت مستقیم بر بهبود و سلامت بیماران تاثیرگذار باشد.