علت خون در مدفوع چیست؟

به طور کلی مشکلاتی که در لوله گوارش به وجود می‌آید گاهی موجب وجود خون در مدفوع می‌شود. اگر در بخشی از لوله گوارش خونریزی ایجاد شود این خون به داخل مدفوع وارد شده و شما آن را مشاهده می‌کنید.

خونریزی در لوله گوارش می تواند به علت عفونت، زخم و غیره باشد. گاهی اوقات میزان خون به حدی است که فقط آزمایش می تواند آن را مشخص کند. در برخی مواقع نیز وجود خون در مدفوع باعث تیره شدن رنگ مدفوع می‌شود. دلایل زیادی برای وجود خون در مدفوع وجود دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

علائم اصلی خون در مدفوع

یکی از اصلی ترین علائم این بیماری خونریزی از ناحیه مقعد است. وجود ترک های زیاد در مقعد باعث خونریزی از این ناحیه شده و خون به راست روده منتها می شود. ایجاد برآمدگی در مقعد نیز می‌تواند از دیگر علائم این بیماری باشد.

اگر بیماری شقاق مقعدی به سرعت درمان نشود ممکن است ضایعاتی در بخش بیرونی مقعد به وجود آمده و این برآمدگی ها باعث خونریزی شود. علائم دیگر نیز مانند احساس خارش برای شما به وجود می آید. اگر در زمان خشک کردن خود، روی دستمال توالت خونی مشاهده کردید باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

علت خون در مدفوع چیست؟
راه های درمان خون در مدفوع چیست؟

دلایل ایجاد خونریزی مقعدی

خونریزی مقعدی می‌توان به دلایل مختلف یبوست، اسهال، رابطه مقعدی، کم تحرکی، زایمان، سرطان روده و خشک کردن بیش از حد مقعد باشد.

خونریزی مقعدی بدون درد

گاهی اوقات وجود خون در مقعد نشانه ایجاد هموروئید در داخل بدن شما است. هموروئید بر اثر تورم بیش از حد سیاهرگ‌های موجود در روده ایجاد می‌شود. این بیماری موجب درد و ناراحتی و خونریزی های زیادی می گردد.

انواع مختلف هموروئید باعث خونریزی های مختلف کم و زیاد در ناحیه مقعد می شود. اصلی ترین نوع آن وجود خون در مدفوع در هنگام خروج مدفوع است. گاهی اوقات این نوع هموروئیدها بسیار عمیق بوده و قابل مشاهده نیستند. برای درمان هموروئید داخلی باید به پزشک مراجعه کرده و حتما معاینه شوید.

آیا در صورت وجود خون در مدفوع باید به پزشک مراجعه کرد؟

وجود خون در مدفوع می‌تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد که شما نمی توانید دلیل اصلی آن را تشخیص دهید. گاهی اوقات مشکل شما به صورت خودکار برطرف شده و دیگر در مدفوع خود خونی را مشاهده نمی کنید.

در برخی از مواقع این مشکل طولانی مدت بوده که باید حتما به پزشک مراجعه نمایید. پزشک ابتدا آزمایشات لازم را برای شما نوشته تا دلیل اصلی وجود خون در مدفوع را متوجه شود. گاهی اوقات می توان با دارو بیماری را برطرف کرد. در برخی مواقع نیز باید برای درمان این عارضه از جراحی های مختلف استفاده می‌ کنند.

آزمایشات لازم برای تشخیص خون در مدفوع

برای تشخیص خون در مدفوع می توان از آزمایشات گوناگونی استفاده کرد. یکی از انواع آزمایشات، کولونوسکوپی نام دارد. اصلی ترین روش تشخیص برای پیدا کردن علت اصلی این بیماری استفاده از آزمایش کولونوسکوپی بوده که در این شرایط مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش یک دوربین از طریق مقعد به سمت راست روده فرستاده می شود. با استفاده از این دوربین، محل خونریزی تشخیص داده شده و پزشک روش مناسب را برای درمان آن استفاده می‌کند.

از آزمایشات دیگر می‌توان به آندوسکوپی اشاره کرد کرد. در این روش یک دوربین از طریق دهان وارد بدن شده و بررسی های لازم انجام می شود. توجه داشته باشید که برای درمان این بیماری حتما به پزشک متخصص در همین زمینه مراجعه نمایید. شما می توانید درمان این بیماری را به با سرعت بالا و توسط یک پزشک با تجربه با درد بسیار کمتر انجام دهید.

خون در مدفوع نشانه چیه؟
درمان خانگی خون در مدفوع

درمان خانگی این بیماری

برای درمان این بیماری می توان از روش های خانگی مختلف استفاده کرد. مصرف غذاهای فیبردار یکی از بهترین روش ها برای درمان خانگی این بیماری است. شستشو و خشک کردن مناسب مقعد، انجام ورزش و داشتن تحرک بدنی، کم کردن مدت زمان نشستن و دراز کشیدن های طولانی می تواند در بهبود وضعیت شما تاثیر زیادی داشته باشند.

رژیم غذایی هم اهمیت زیادی در بهبود این بیماری دارد. در روش درمان خانگی این بیماری می‌توان از روغن نارگیل، روغن زیتون، آلوورا و بسیاری از مواد غذایی دیگر استفاده کرد.

روغن نارگیل

یکی از روش‌های درمان خانگی بیماری استفاده از روغن نارگیل به صورت موضعی است. می‌توانید با ماساژ روغن نارگیل در ناحیه مقعد از دردها و خارش شدید این بیماری جلوگیری کرده و همچنین بیماری هموروئید را برطرف نمایید.

اگر وجود خون در مدفوع شما به دلیل یبوست و زخم هایی که در مقعد به وجود می آید باشد میتواند روغن نارگیل را در رژیم غذایی خود مصرف کنید. روغن نارگیل از ایجاد یبوست جلوگیری کرده و موجب روان شدن شکم شما می‌شود. علاوه بر روغن نارگیل روغن زیتون نیز می‌تواند در رژیم غذایی شما مورد استفاده قرار گرفته و از یبوست جلوگیری کند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا می تواند تاثیر زیادی در بهبود این بیماری داشته باشد. تورم بدن از طریق مصرف آلوورا بسیار کمتر شده و به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد می تواند از ورود خون به مدفوع جلوگیری کند.

مصرف آلوئه ورا می‌تواند موجب کاهش خارش و درد در ناحیه مقعد نیز شود. شما می توانید یک برگ آلوورا از بیرون تهیه کرده و ژل تازه آن را خارج کنید. ژل تازه آلوورا کیفیت بالایی داشته و می‌تواند برای بهبود بیماری شما موثر باشد. توجه داشته باشید که مصرف مداوم آلوئه ورا تأثیر بهتری برای درمان دارد.

درمان با آلوئه ورا
روش های درمان خون در مدفوع

سخن پایانی

همانطور که برای شما بیان کردیم یکی از بیماری هایی که این روزها بسیار رایج شده است وجود خون در مدفوع است. این عارضه می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد. یکی از رایج ترین دلایل آن وجود آسیب هایی است که در روده و دستگاه گوارش شما وجود دارد. برای درمان این بیماری باید از آزمایش‌های مختلف استفاده کرد.

گاهی اوقات دارو و گاهی اوقات جراحی باعث برطرف شدن این بیماری می‌شود. اگر در مدفوع خود خون کم مشاهده کردید و پس از مدت کوتاهی برطرف شد نیازی به مراجعه به پزشک ندارید؛ اما در بیشتر مواقع باید برای درمان این بیماری به پزشک مراجعه نمود.

سوالات متداول

خون در مودفوع نشانه ی چیست؟

وجود مشکلی در دستگاه گوارش
عفونت‌های باکتریایی
ویروسی یا قارچی
التهاب روده
عوارض دارویی
بیماری‌های مزمن دستگاه گوارش
شکستگی در مجرای گوارشی
سنگ کلیه
سرطان روده
بواسیر

آیا خون در مدفوع خطرناک است؟

خیر همیشه وجود خون در مدفوع خطرناک نیست، چون ممکن است علت آن وجود ترک های زیاد در مقعدیا شقاق و هموروئید باشد، اما برای اطمینان بهتر می توانید به پزشک مراجعه کنید و آزمایش دهید.

آیا این بیماری را می شود با روشهای خانگی درمان کرد؟

بله، البته با مصرف دارو ها و تغذیه مناسب می توانید خون در مدفوع را درمان نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]