در دهه های اخیر لیزر درمانی  هموروئید، بهترین و پیشرفته ترین روش درمان بواسیر یا هموروئید محسوب می شود. درمان هموروئید با لیزر به دو روش انجام می شود: لیزر درمانی IRC یا لیزر مادون قرمز کم توان و  لیزر دی اکسید کربن با قدرت بالا که در هموروئیدکتومی استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد درمان و جراحی هموروئید با لیزر در درب دوم  صحبت کنیم.

درمان و جراحی هموروئید با لیزر در درب دوم

خواص درمانی و فوق العاده لیزر هموروئید یا لیزر بواسیر با IRC را نمی توان دست کم گرفت؛  زیرا این دو ویژگی لیزر درمانی منجر به موارد زیر می شود:بیمار خونریزی زیادی ندارد و بهبود سریعتر زخم منجر به دوره نقاهت کوتاهتر می شود و درد بعد از عمل یک سوم جراحی سنتی است. انتقال بیماری های عفونی در حین جراحی صفر است و احتمال عفونت که یکی از علل درد بعد از جراحی است کاهش می یابد.

بیمار نیازی به پانسمان و مراقبت دقیق ندارد و علاوه بر جراحی بواسیر، بیماری های دیگری مانند شقاق مقعدی یا فیستول قابل درمان و عمل است. خطر و میزان عود بعد از جراحی هموروئید با لیزر نزدیک به صفر است و بیمار بازگشت سریعی به کار و زندگی دارد، یعنی بدون بستری و سرپایی و عموماً بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام می شود.

لیزر نور یا irc چیست؟

لیزر هموروئید یک روش کم تهاجمی است. هر دو نوع لیزر کم مصرف و پرتوان در صورت استفاده در زمان و مکان مناسب برای انواع این بیماری قابل استفاده است. برای درمان هموروئید خفیف، می توانید از لیزر کم توان بدون جراحی یا برش بافت بهره مند شوید. انواع بیماری های مقعدی را می توان با جراحی و هموروئیدکتومی با لیزر پرقدرت درمان کرد. زیرا این نوع لیزر فوق العاده نازک یا بسیار نازک است. بنابراین جایگزین مناسبی برای تیغه ها و کاترهای جراحی است. لیزر جراحی به بافت های سالم اطراف آسیب نمی رساند، به همین دلیل استفاده از آن برای جراحی های بسیار ظریف و پیچیده توصیه می شود.

مهارت و تجربه جراح در استفاده از لیزر پرتوان در جراحی بسیار مهم است. در جراحی کوتر از تکنولوژی برق استفاده می شود اما در جراحی لیزر از تکنولوژی نور لیزر استفاده می شود. در جراحی ، سر ورید را با کوتر می سوزانند تا خونریزی کاهش یابد، در حالی که لیزر سر ورید را ترمیم می کند و از خونریزی جلوگیری می کند که از این روش برای درمان و جراحی هموروئید با لیزر در درب دوم  استفاده می شود .

جراحی هموروئید با لیزر در درب دوم
درمان هموروئید با لیزر در درب دوم

تفاوت بین لیزر درمانی و تیغه جراحی

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که تفاوت بین استفاده از لیزر هموروئید به جای تیغ یا حصار جراحی چیست؟ در واقع برش با لیزر پرقدرت با ظرافت و دقت بیشتری انجام می شود. در نظر داشته باشید که مهارت جراح و متخصص لیزر در استفاده از لیزرهای پرقدرت نیز بسیار مهم است.

  • جراحی با تیغ و چاقوی جراحی خونریزی و التهاب زیادی دارد
  • بیمار ماه ها از عوارض و مشکلات این التهاب و خونریزی رنج می برد.
  • با وجود این، این عوارض کمتر از جراحی با تیغ و چاقوی جراحی است.

همین مزایای لیزر به بیمار این امکان را می دهد که دوره نقاهت بسیار کوتاه تری را پشت سر بگذارد و سریعتر به کار و زندگی روزمره خود بازگردد.

مراقبت های پس جراحی و لیزر درمانی

اگر بواسیر با لیزر قوی با جراحی برداشته شود، به طور کامل برطرف می شود. به این روش هموروئیدکتومی لیزری می گویند . اما اگر روش درمانی شما لیزر درمانی بواسیر با لیزر کم توان باشد، شمع برداشته نمی شود. در روش لیزر درمانی فقط محتوای داخل کیسه هموروئید که همان خون لخته شده است حل می شود و بواسیر کوچکتر می شود .

هزینه لیزر بواسیر معمولاً بیشتر از جراحی معمول با تیغ و کوتر است و اغلب در بیمارستان های دولتی انجام نمی شود. بنابراین هزینه لیزر هموروئید بسته به نوع لیزر، محل و امکانات کلینیک لیزر و تجربه و مهارت جراح و متخصص لیزر متفاوت است.

سخن پایانی

ما سعی کردیم تا شما را با کلیات این درمان آشنا کنیم تا به انتخاب شما کمک کرده باشیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *